Paris Barış Konferansı'nın İstanbul basınına (Vakit, İstiklal, Sabah, Tarik gazeteleri) yansımaları
The reflections of Paris Peace Conference on Istanbul press
- Tez No: 321784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR KASALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dünyanın geçirdiği hızlı değişim ve bu değişimin sonrasında da Birinci Dünya Savaşı gerçekleşmiştir. Bu savaş sonrasında da dünyaya yeni bir düzen getirmek amacıyla Paris'te dünya hükümeti kurulmuştur. Bu dünya hükümeti yenidünya düzeninin temellerini oluşturmanın hesaplarını yapmıştır. Bu hesapların yapıldığı Paris Barış Konferansı'nın İstanbul basını (Sabah, Vakit, Tarik, İstiklal, Gazeteleri) na yansımaları konulu yüksek lisans çalışmamızda konferansın ilk altı ayı ele alınmıştırBu hesaplar 18 Ocak 1919'da başlamıştır. Bu hükümetin çözmesi gereken birçok sorun vardı. Bu sorunların çokluğunun yanında bu sorunların nasıl çözüleceği ayrı bir sorun olarak duruyordu. Bu sırada bu hükümet şimdiye kadar alışılagelen fetih hakkıyla, Wilson prensipleri arasında bir seçime zorlanmış, bir nevi kendi kendileriyle bir imtihan yaşamıştır.Konferanstaki dünya hükümetinin karalarından en fazla etkilenen devletlerin başında Osmanlı Devleti gelmiştir. Çok uluslu bir yapıya sahip olması ve geniş topraklara dağılmış olması sebebiyle Osmanlı Devleti'nin bu kararlardan etkilenmemesini imkânsız kılmıştır. İstanbul basınından Vakit, Tarik, Sabah ve İstiklal gazetelerinde çıkan haber ve köşe yazıları üzerinden Osmanlı Devletini ilgilendiren bu konferansı ve konferansın kararları değerlendirilmiştir.Bu değerlendirme sonunda Osmanlı Devleti ile ilgili karaların alınmasında konferansa hakim devletlerin çoğu defa kendi kendileriyle çelişkiye düştüğü görülmüştür. Bu çelişki de Osmanlı Devleti'nin akıbeti hakkında kısa sürede karar verilemeyeceğini oraya koymuştur. Osmanlı Devleti dışında konferansta; Milletler Cemiyeti kurulmuş, Manda Sistemi ortaya çıkarılmış, milliyetçiliğe dayanan ulus devletçiklerinin kurulmasının alt yapısı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
First World War broke out after the rapid change of the world. After this war, world government was established in Paris to bring a new world order. This world government made accounts for creating the new world order. In our master thesis, the reflections of Paris Peace Conference on İstanbul press for the first six months are discussed.These accountings started on 18th January, 1919. There were many problems that this government had to solve. In addition to this, it was very hard to solve these problems. The government was forced to choose between the right of conquest and Wilsonian principles. Thus, it went thorough a kind of examination within itself. Ottoman state was the most affected country from the decisions of the world government in the conference because it was a multinational country and geographically spred to the large piece of land. This conference and the decisions were assessed by Vakit, Tarik, Sabah, and İstiklal newspapers.After this assessment, it was seen that the ruling countries of the conference were frequently in conflict about the decisions related to the Ottoman Empire. This conflict revealed the truth that a sudden decision couldn?t be made about the fate of the state. In the conference, a league of nations was founded except Ottoman state, mandate system revealed; infrastructure for founding nationalism-based states was prepared.