Güçlü bir bankacılık sisteminin krizi önlemede rolü: Türkiye örneği
Role of a powerful banking system to prevent crisis: Turkey case
- Tez No: 321830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEVLÜT KARABIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezin amacı, güçlü bir bankacılık sisteminin krizi engellemedeki rolünün incelenmesidir. Araştırmada Türkiye'de yaşanan kriz dönemleri ve bankacılık verileri kıyaslanarak, bankacılık sisteminin kriz dönemlerindeki işlevlerinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmanın birinci bölümünde bankacılık sektörü ve bileşenleri ile ilgili genel bilgilere değinilmiş olup, bankacılığın tanımı, türleri, bileşenleri, tarihi süreç içerisinde bankacılığın gelişimi konularına yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca bankacılık sektörü ile ilgili yasal düzenlemeler, konuya ilişkin çalışmalar ve farklı ülkelerdeki bankacılık sektörlerinin kıyaslanmasına da yer verilmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde, kriz kavramı ve krizin etkileri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde krizin etkileri, nedenleri, çıkış şekilleri, ekonomik ve sosyal yapıya ne yönde etki ettiği ve hangi faktörlerden etkilendiği incelenmiştir. Araştırmanın bu bölümünde ayrıca, krizi önlemede alınan önlemler, bu önlemlerin etkinlikleri de incelenmiştir.Araştırmanın uygulama bölümünde ise bankacılık sisteminin krizi önlemedeki rolü incelendikten sonra, Türkiye'de yaşanan kriz dönemleri ile bankacılık verileri arasında korelasyon ve trend analizleri yapılmış, sistemin değişkenlerinin kriz öncesinde ve sonrasındaki durumlarının kıyaslanması amaçlanmıştır. Yine bu bölümde, krizi öngörmede bankacılık sisteminin verilerinin bir indikatör olarak kullanılabilme olasılığı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine role of a strong banking system to prevent crisis. In the research, it is aimed to examine functions of banking system during crisis periods by evaluating crisis periods and banking data.In the first chapter of the research, general knowledge on banking system and its components are given, and definition of banking, types, components and development of banking system in the history are examined. In addition, this chapter also includes legislation on banking, researches on the topic and comparison of different country applications.In the second chapter of the research, crisis and effects of crisis are evaluated. Effects of crisis, causes, and occurrence types, affecting ways to social and economical structure and factors affecting the crisis were examined in this chapter.In the application chapter of the research, after examining theoretically effects of banking system to prevent crisis are examined, analysis?s are performed between banking data and crisis period data, parameters of the system before and after crisis are compared. In addition, it is examined whether banking system data could be use to forecast crisis.