El-Arabiyyu's-Sağîr dergisinin çocuk edebiyatı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of el-Arabiyyu?s-Sağîr magazine in the aspect of the children?s literature
- Tez No: 321840
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KARABELA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
?el-Arabiyyu's-Sağîr Dergisinin Çocuk Edebiyatı Açısından Değerlendirilmesi? konulu yüksek lisans çalışmamızda Kuveyt'te yayınlanan ?el-Arabiyyu's-Sağîr? (Küçük Arap) başlıklı çocuk dergisinin 2000-2009 yıllarına ait elde edilebilmiş bazı sayıları, 2010 yılına ait tüm sayıları ve 2011 yılının ilk yedi sayısı çocuk edebiyatı açısından incelenmiştir.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ?Çocuk Edebiyatı ve Çocuk Dergiciliği?ne dair genel bilgiler sunulmuştur. Bu genel bilgilere ilaveten ilk bölümde çalışma konumuz olan dergi biçimsel özellikler bakımından değerlendirilmiştir. İkinci bölümde el-Arabiyyu's-Sağîr dergisi ?Çocuk Edebiyatı Türleri? açısından incelenmiştir. Bu türlerin dergide nasıl işlendiği örneklerle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise el-Arabiyyu's-Sağîr dergisinin ?Edebi Türler Dışında Kalan Bölümleri? dergiden örneklere yer verilerek incelenmiştir. el-Arabiyyu's-Sağîr dergisinin genel olarak çocuk dergilerinde bulunması gereken özelliklere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis work which is titled? Evaluation of el-Arabiyyu?s-Sağîr Magazine in the Aspect of the Children?s Literature?, obtained some numbers of the years 2000-2009, all the numbers for the year 2010 and the first seven numbers for the year 2011 for the child magazine headed el-Arabiyyu?s-Sağîr? (Little Arab) which is published in Kuwait were examined in the aspect of the children?s literature.The thesis consists of three parts. In the first chapter, general informations about ?Children?s Literature and Childrens Magazine Publishing? were presented. In addition to these general informations, the magazine which is our work topic were evaluated in terms of formal features. In the second chapter, the magazine of el-Arabiyyu?s-Sağîr were examined in the aspect of ?Children?s Literature Types?. This species were discussed with examples how it was processed in the magazine. As for third chapter, ?The Chapters Outside from Literary Types? of the magazine of el-Arabiyyu?s-Sağîr were examined with examples given from magazine. It was seen that magazines had the general criteria that had to be in children?s magazines.