Nöropatik ağrı modeli oluşturulan ratlarda tramadol-parasetamol kombinasyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of tramadol-paracetamol combination?s effectivenss in a neuropathic pain model in rats
- Tez No: 321878
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TUNCER UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nöropatik ağrının tedavisinde primer amaç tek ajanla ağrının hafifletilmesidir. Ancak rutin pratikte monoterapi ile bu her zaman sağlanamamaktadır. Kompleks ve dirençli durumlarda iki ya da daha fazla sinerjistik mekanizmalı ajanın kombine kullanımına sıklıkla ihtiyaç vardır. Bu randomize deneysel çalışmanın amacı nöropatik ağrı oluşturulan ratlarda ayrı ayrı veya kombine uygulanan tramadol ve parasetamolün mekanik antihiperaljezik etkilerini araştırmaktır.Çalışmamızda 35 adet Winstar erkek rat (280-316 gr.) kullanıldı. Rastgele 5 gruba (kontrol, parasetamol, tramadol, tramadol+parasetamol, sham) ayrılan (n:7) ratların cerrahi öncesi mekanik uyarıya verdikleri yanıtlar (bazal değerler) elektronik von Frey (evF) ile ölçülerek kaydedildi. Ratların (28 rat) sağ arka ekstremiteklerine kronik konsriktif hasar KKH modeli uygulandı. Sham grubunda ise siyatik sinir etkilenmeyecek şekilde cerrahi uygulandı.Cerrahi uygulamadan 21 gün sonra nöropatik ağrı gelişen ratların mekanik ağrı eşikleri tekrar ölçüldü (0. dk). Daha sonra orogastrik sonda (10 G.) yerleştirilen ratlara 2 ml serum fizyolojik (Grup 1), 400mg/kg parasetamol (Grup II), 50 mg/kg tramadol (Grup III), 50 mg/kg tramadol +400 mg/kg parasetamol (Grup IV) uygulanarak 30.,60.,90. dk.larda sağ arka ekstremitelerinde evF. ile aynı araştırmacı tarafından ölçümler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Assessment of tramadol-paracetamol combination?s effectivenss in a neuropathic pain model in rats.Primary goal for relieving neuropathic pain is a mono-modal drug therapy. However, not all medical conditions are mono-modal. A multimodal approach by combining agents with several mechanisms acting synergically is needed in complicated and mono-modal -resistant pain states. The primary aim of this randomized preclinical study was to evaluate efficacy of paracetamol (acetaminophen) and tramadol alone or in combination on mechanical hyperalgesia.The principles outlined in the Declaration of Helsinki were strictly followed throughout all experiments. Male adult Winstar rats (body weight 280-316 gr) were randomizedly labeled in 5 groups (n:7) as control, paracetamol, tramadol, tramadol+paracetamol and sham. Mechanical thresholds were measured by electronic von Frey (evF.) (basal value) before undergoing surgery. Chronic constriction injury (CCI) of the sciatic nevre was induced on the right hind limb, except sham group.Mechanical thresholds were re-measured on 21 th. day (0. min. value) using evF. Saline 2 ml.(Group I), paracetamol 400 mg/kg (Group II), tramadol 50 mg/kg, tramadol 50+paracetamol 400 mg/kg (Group IV) were applied via orogastric tube (10 G). The effects of drugs on mechanical hypersensitivity were measured on 30. ,60. ,90. min.s on the right hind paw using evF. Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis Test were used for statistical analysis.