Kültürel mirasın dijitalleştirilmesi: Hindistan'daki Türk kültür varlığı örneği
Digitalization of the cultural heritage: The sample of Turkish culture existence in India
- Tez No: 321877
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Halk Bilimi (Folklor), Sanat Tarihi, Information and Records Management, Folklore, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren internet, bilgi alış-veriş alışkanlıklarımızın da değişmesine sebep olmuştur. Bilginin korunması, saklanması ve aktarımı için teknolojik gelişmeler ışığında yeni yöntemler izlenmektedir. Bunlardan en önemlisi şüphesiz dijitalleştirmedir. Dijitalleştirme analog bir materyalin elektronik ortama aktarılma işlemine denir. Somut ve somut olmayan kültürel nesneler dijital ortama aktarılarak hem koruma altına alınmakta hem de kullanıcının hizmetine daha hızlı bir yolla sunulmaktadır. Kültürel mirasın tanınması ve gelecek nesillere aktarımı için dijitalleştirme projeleri geliştirmek gerekmektedir.Kuramsal ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşan bu çalışmanın kuramsal bölümünde; dijitalleştirme ile ilgili kavramlara, dijitalleştirme projelerinin nasıl bir süreç içerisinde planlanıp yapılması ile ilgili bilgilere, Dünyada ve Türkiye'de yapılan dijitalleştirme çalışmalarının bir kısmına ve dijitalleştirme yapan kurumlardan örneklere yer verilmiştir. Çalışmanın alan araştırması kısmında ise; Hindistan'ın Delhi, Agra, Fatehpur Sikri ve Muradabad Şehir merkezleri, Amroha ve Sambal ilçeleri ile Fatehpur Has köyü ve Gucarat Dırub köyünde Türk kültürüne ait elde edilen veriler (fotoğraf, video) dijitalleştirilerek kayıt altına alınmış ve üst verileri oluşturulmuştur. Bu üst veriler, Avrupa Dijital Kütüphanesi-Europeana temel alınarak yapılmıştır. Bu kapsamda, Hindistandaki Türk kültürüne ait öğelerin üst verileri Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği taşımaktadır.Çalışma sonucunda, Hindistan'da dijitalleştirme aracılığıyla dünya kültür mirası içinde yer alabilecek ciddi bir Türk kültür varlığının olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet which has joined our lives with the developments in technology caused a change in our habits of getting and giving information. There are some new techniques led for saving, keeping and transferring information in the lights of technological developments. The least important of them is digitalizing. To digitalize means transferring an analogue material to electronic media. Concrete or abstract cultural materials are both saved and served for the users? purposes in a faster way by being transferred into the electronic media. In order to identify and transmit the cultural heritage projects of digitalizing should be improved.In this study which consists of two parts as hypothetical and practical, the practical part deals with the notions about digitalizing, in what kind of process digitalizing projects should be organized and implemented, some digitalizing projects from Turkey and the world and some samples of foundations dealing with digitalizing. Also, the area study about the subject infers the informational materials (photographs and videos) which are provided from India?s Delhi, Agra, Fatehpur Sikri and Muradabad cities, Amroha and Sambal towns and Fatehpur Has village and Gucarat Dırub village and a metadata is formed out of this materials. This metadata is formed on the basis of Digital Library of Europe-Europeana. In this respect, the metadata of the elements of Turkish culture in India is unique in Turkey.At the end of this study, it will be evident that there is a serious Turkish cultural existence in India which can be in world?s cultural heritage through digitalizing.