Yoğun bakımlarda ortaya çıkan kan dolaşım infeksiyonları gelişimine etki eden risk faktörlerinin ve etken mikroorganizmaların değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors and microorganisms that cause blood stream infections at intensive care units
  1. Tez No: 321885
  2. Yazar: HALİME BETÜL ŞAHİN EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİTİRGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde 2010 Ocak-2011 Ocak tarihleri arasında gelişen kan dolaşım infeksiyonlarını ve bu infeksiyonlara neden olabilecek risk faktörlerini, üreyen mikroorganizmaları kaydederek bir yıllık bir aktif prospektif sürveyans çalışması yapıldı. Kan dolaşım infeksiyonu tanısı CDC tanı kriterlerine göre konuldu. Mikroorganizmaların tiplendirilmesi ve antibiyotik duyarlılıkları mikrobiyoloji laboratuvarı tarafından yapıldı(VITEK 2 BİOMEREUX, USA). Verilerin analizinde ki-kare testi ve bağımsız gruplarda T testi kullanıldı.Bir yıllık takip sonunda toplam 94 hastada kan dolaşım infeksiyonu saptandı. En sık kan dolaşım infeksiyonu gelişen servisler; Reanimasyon, Acil yoğun bakım ve Nöroloji yoğun bakım üniteleri olarak saptandı. 42 hastada gram pozitif mikroorganizma, 41 hastada gram negatif mikroorganizma, 5 hastada polimikrobiyal üreme ve 6 hastada candida saptandı. Gram pozitif ve gram negatif mikroorganizmalarla gelişen kan dolaşım infeksiyonlarının karşılaştırılmasında; transfüzyon, drenaj kateteri varlığı, altta yatan pnömoni varlığı, operasyon öyküsü gram negatif kan dolaşım infeksiyonu gelişiminde risk faktörü olarak tespit edildi. En sık izole edilen mikroorganizmalar; Acinetobacter spp. (% 27.7), KNS (%26.6), Enterecoccus spp. (% 17) olarak tespit edildi. Mikroorganizmaların direnç paternlerine bakıldığında; MRSA % 40, MRKNS % 76, VRE % 12.5 ve GSBL oranı % 64.7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
An active prospective surveillance study was carried out for one year in intensive care units of Necmettin Erbakan University Meram Medical School Hospital between January 2010 and January 2011 by recording the datas of bloodstream infections. The risk factors that may cause these infections and the isolated microorganisms were evaluated. The typing and antibiotic suspectibility of the microorganisms was made by microbiology labaratory (VITEK 2 BİOMEREUX, USA). Ki square test was used in data analysis and T test was used in independent groups.94 patients had devoloped bloodstream infections at the end of one year. The most frequent bloodstream infections are developed in reanimation, emergency and neurology intensive care units. Gram positive microorganisms was isolated in 42 patients, gram negative microorganisms was isolated in 41 patients, 5 patients had polimicrobial isolates and candida was isolated in 6 patients. Transfusion, the presence of drainage cathether, underlying pneumonia, history of operation were detected as risk factors for gram negative bloodstream infections when compared with gram positive. The most frequent isolated microorganisms were Acinetobacter spp. (% 27.7), KNS (%26.6), Enterecoccus spp. (% 17). The percentage of resistance of microorganisms were as follows; 40 % MRSA, 76 % MRKNS, 12.5 % VRE ve 64.7 % GSBL.