Gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüklerinde çalışan personelin örgütsel bağlılıklarının incelenmesi: Doğu Anadolu illeri örneği
Investigation of organizational commitment of staff who works in youth services and sports provincial directorate
- Tez No: 321886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT SUİÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı: Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Gençlik Hizmetleri veSpor İl Müdürlüklerinde çalışan personellerin ?Örgütsel Bağlılık? düzeylerininbelirlenmesidir. Çalışmaya Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan 8 ilde (Erzurum, Erzincan,Elazığ, Kars, Bayburt, Hakkâri, Bitlis, Ağrı) 194'ü bay, 45'i bayan olmak üzere toplamda239 kişi katılmıştır. Araştırmada personelin örgütsel bağlılıklarını ölçmek için Allen veMeyer, (1990) tarafından geliştirilmiş bulunan ve 20 sorudan oluşan örgütsel bağlılıkölçeği uygulanmıştır. Anketlerin bazıları yüz yüze yöntemi ile doldurulmuş bazılarında iseposta ile katılımcılara ulaşılmış ve tekrar toplanmıştır.Tüm İstatistik Analizler SPSS 16 programı ile yapılmıştır. Anlamlılık düzeylerip
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the level of the organizationalcommitment for the staff that working in the Eastern Anatolia Region in the ProvincialDirectorate of Youth Services and Sports. 194 men and 45 women in a total of 239 peopleparticipated in the research from the eight provinces in the Eastern Anatolia region(Erzurum, Erzincan, Elazığ, Kars, Bayburt, Hakkâri, Bitlis, Ağrı). In research, to measurethe organizational commitment, the scale of the organizational commitment developed byAllen and Meyer (1990) and, composed of twenty questions was used. While some of thequestionnaires were filled by the method of face to face, some of the participants werereached by the way of the postal service and the questionnaires were gathered.SPSS 16 was used for all the statistical analysis. Significance level was acceptedp