12. sınıf öğrencilerinin çağdaş Türk ve dünya tarihi dersine karşı ilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of 12th grade students interest and attitudes toward modern Turkish and world history course
- Tez No: 321925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
12. sınıf öğrencilerinin Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi (Ç.T.D.T.) dersine karşı ilgi ve tutumlarını ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Sinop ilindeki liselerde Ç.T.D.T. dersini alan öğrenciler oluşturmaktadır. Bu evren içinden basit rastgele örneklem seçim yöntemi ile seçilen Sinop ili merkezindeki farklı programlı liselerde öğrenim gören 86 ortaöğretim 12. sınıf sosyal bilimler bölümü öğrencileri araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçlarından anket ve yarı yapılandırılmış mülakat kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda 37 sorudan oluşan bir anket formu geliştirilerek 86 öğrenciye uygulanmıştır. Anketin yanı sıra araştırmada 8 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formu geliştirilmiş ve 40 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için İstatistik Paket Programı (SPSS) kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları kullanılmıştır. Ankette niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H-Testi kullanılmıştır. Mülakattan elde edilen bulguların analizinde betimsel analiz kullanılarak öğrencilerin verdikleri cevaplar, ortak ya da farklılıklara göre kategorilere ayrılmıştır. Araştırmanın sonunda 12. sınıf öğrencilerinin genel olarak Ç.T.D.T. dersine karşı ilgi ve tutumlarının orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin Ç.T.D.T. dersinin faydasına ilişkin olarak olumlu tutum ve düşünceye sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the interests and attitudes of 12th grade students toward Modern Turkish and World History course. In this study descriptive method was used. The research population of the study included students who were taking Modern Turkish and World History course at high schools in Sinop city. In this case, 86 secondary school students who were studying as 12th graders at social sciences departments in various program high schools were chosen as participants by using random sample choosing method. Questionnaire and semi-structured interview were used as data collection tools. In accordance with the purpose of this study, a questionnaire including 37 questions and a semi-structured interview forms including 8 questions were prepared. In this context the questionnaire was implemented with 86 students and the semi-structured interview was applied on 40 students. In the evaluation of the findings of the study, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) is used in analyzing statistical data. While assessing study data descriptive statistical methods are used. Also, in comparing quantitative data in the questionnaire Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H-Test are used. In analyzing the findings of the interviews descriptive analysis was used and student answers are categorized according to their common or different properties. As a result of the study, the interest and attitudes of 12th grade students towards Modern Turkish and World History courses are at mid-range. It is also found that the students have positive attitudes and opinions regarding the benefits of Modern Turkish and World History courses.