Çağdaş Türk ve dünya tarihi dersi kapsamında 12. sınıf öğrencileri ve tarih öğretmenlerinin AB imajı
European Union image of students and theachers in high school 12. class in the content of contemporary Turkish and world history lesson
- Tez No: 381563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFNAZ GÜLİN KARABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; lise tarih öğretmen ve öğrencilerinin AB imajı ile bu kademede okutulan tarih ders kitaplarındaki AB ile ilgili konuların ne derecede yer aldığını belirlemektir. Araştırma, tarama modelinde olup betimsel bir nitelik arz etmektedir. Araştırma evreni, 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde Giresun İli'nde bulunan 3 ayrı orta öğretim okulunun 12.sınıflarında ÇTDT dersini veren 30 tarih öğretmeni ve bu dersi gören 255 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, evrenden random yoluyla seçilen 255 öğrenciden ve 30 tarih öğretmeninden oluşmuştur. Bu çalışmada kullanılan veri toplama araçları, hem nicel hem de nitel özellikler taşıdığından, veriler, bu iki boyutta ayrı ayrı incelenmiş ve analiz edilmiştir. Nicel veriler, ankette yer alan kapalı uçlu sorulara verilen cevaplardan oluşmuştur. Bu veriler, SPSS paket program. kullanılarak, öğrencilerin anket sorularına verdiği cevapların dağılımı için yüzde ve frekans; öğrenci ve öğretmen görüşleri ile değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını test etmek üzere de kay-kare test yöntemi kullanılmıştır. Nitel verileri, ankette yer alan açık uçlu sorulara verilen cevaplar oluşturmuştur. Bu cevaplar, tematik analiz yöntemi ile kodlamaya tabii tutulmuş ve ortaya çıkan temalar çerçevesinde ankette yer alan cevaplar kodlanarak, frekanslar belirlenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre; lise öğrencileri ve öğretmenleri Türkiye'nin AB'ye girmesini desteklemekte ancak bunun gerçekleşmesini güç bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to clarify the European Union image of high school teachers and students and how intensely subjects concerning European Union take place in the history textbooks on this degree. The research requires a descriptive quality in the shader model. The research embraces high school teachers at service during 2011-2012 academic year in Giresun city centers and students in this degree. The sampling of the research consists of 30 high scholl teachers and 255 high school students that are randomly selected from the scope. Since the data collecting tools used in this study has both quantitative and qualitative specifications, the data has been separately examined and analyzed. The quantitative data consists of answers given to close-end questions within the questionnaire this data used SPSS package programme to clarify the percentage and frequency for the distribution of the replies of the students given to the questions and Chi-Square testing method to test if there's a meaning relation between the students' opinions and the variables. Qualitative data consists of the replies given to open-end questions. These replies have been subjected to coding by thematic analysis method and within the framework of themes came up; the frequencies have been set upon coding the replies. According to findings of the research, high school students and high school teachers support Turkey's membership to EU but find it hard to realize.