Kaytam'daki 156 numaralı klasörde yer alan Osmanlıca belgelere göre Kayseri şehir tarihi: R. 1200/m. 1786-1787-R. 1323/M. 1907-1908
History of Kayseri city's according to Ottoman Turkish language documents in Kaytam: R. 1200/M. 1786-1787-R. 1323/M. 1907-1908
- Tez No: 321979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 686
Özet
Bu çalışma 156. Klasör Tüm Evrak ve Müstakil Evraklara göre Kayseri şehir tarihini incelemektedir.Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde şehir tarihçiliği, kent arşivciliği ve belgelerin tasnifine yer verilmiştir. Birinci bölümde 156 Numaralı Klasör'de yer alan tüm evrak ve müstakil evrakların özetleri yapılmıştır. İkinci bölümde yine 156 Numaralı Klasörde yer alan tüm evrak ve müstakil evraklara ait belge transkripsiyonları yapılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise belgelerin ışığı çerçevesinde Kayseri'ye ait sosyal, kültürel, askerî ve ekonomik yapı değerlendirilmiştir.Çalışma genel itibari ile dilekçe, telgraf, ilm ü haber, mürur tezkiresi, kovan öşrü hayvanat-ı ehliyye ve ağnam tezkiresi gibi belgeleri incelemiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses history of the Kayseri city's according to all document and detached documents in 156.folder.It consist of input and three parts. İn the introduction is included historian of city, city records and classification of documents. İn the first chapter are done transcript all document and detached documents in 156. folder. İn the second chapter are summarized documents belong to all document and detached document in 156. folder .Finally , in the third chapter, social, culturel, military and economic structure are evaluated under the light of the documents belonging to Kayseri .This study are examined documents suh as petition, certificate, permit, belonging to hive tithe, livestock tax.