Nietzsche'nin Batı metafiziği eleştirisi
Nietzsche's critiques of Western metaphysics
  1. Tez No: 321978
  2. Yazar: ŞÜKRÜ DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN TOPAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Nietzsche, ?kendi kendisi ile aynı kalan varlık? düşüncesine karşı çıkarak; her şeyin, sonsuz değişim içerisinde olan ?oluş? olduğunu savunur. Parmenides'le başlayan ve Batı metafizik geleneğinin temelinde yer alan bu varlık anlayışı; epistemolojik bir kesinlik arayan, bu nedenle de yaşamı reddeden bir yapı oluşturmasıyla Nietzsche'nin hedefinde yer alır. Nietzsche'ye göre Batı metafiziği, dünyanın kendi başına değer taşıyamayacağı düşüncesi ile bütün değerlerinin kaynağı olarak duyu-üstü bir dünya icat etmiştir. Zamanla değerlerin kaynağına duyulan inancın yok olmasıyla birlikte değerlerin değersiz hale geldiğini düşünen Nietzsche, bu durumu nihilizm olarak adlandırır. Bu durumun aşılmasının gerekliliğine inanan Nietzsche, bunun için Batı metafiziğini eleştirir. Eleştirisini trajik olanın, Batı metafiziği tarafından dönüştürmesine dayandıran Nietzsche; bu eleştirisi ile trajik olanı yeniden canlandırmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
Nietzsche defends the idea of“being”change by opposing to the idea of“essence”. The idea of“essence”being introduced by Parmenides and is located in the core of Western Metaphysics tradition is in the centre of Nietzsch's aim because it searches for a certainty about knowledge, thus, constitutes a structure by rejecting the life. According to Nietzsche, Western Metaphysics invents ?a world over the sense? as the source of all values with the thought of that the world does not carry any value by itself. Nietzsche who thinks that the values become worthless with the loss of belief about sources of values in the process of time calls this case as“nihilism”. Nietzsche who believes the necessicity of overcoming this situation criticizes Western Metaphysics. Nietzsche, whose criticism focuses on transforming of the tragic one by Western Metaphysics, aims to conceptualize the tragic one with his critics.