Çekim unsurları ile rekreatif alışveriş, tatmin ve yeniden satın alma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between attractiveness factors with recreational shopping, satisfaction and re-purchase intention
  1. Tez No: 322028
  2. Yazar: İLKE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ARGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, tüketicilerin eğlence ve zevk ile deneyimlediği bir aktivite olan rekreatif alışverişi incelemektir. Rekreatif alışveriş üzerine yapılan araştırmalar nispeten sınırlıdır, bu nedenle bu çalışmanın amacı, rekreatif alışveriş literatürüne ışık tutmaktır. Bu bağlamda rekreatif alışveriş üzerine bu çalışma, turizm işletmeleri ve alışveriş merkezi (AVM) pazarlama yöneticileri için rekabette avantaj elde etmek adına önem taşımaktadır. Bundan dolayı, rekreatif alışverişin boyutlarının keşfi, gelecekte yapılacak araştırmalar için teorik bir çerçeve sunacaktır. Bu anlamda, bu çalışmanın temel amacı (1) rekreatif alışverişin boyutlarını keşfetmek, (2) rekreatif alışverişi etkileyen AVM çekim unsurları ve destinasyon çekim unsurlarını incelemek ve (3) rekreatif alışverişin müşteri tatmini ve davranışsal niyeti nasıl etkilediğini saptamaktır. Bu amaçlara ulaşmak için hem nitel hem de nicel araştırma yöntemleri birlikte yürütülmüştür. Araştırma, İstanbul İli'ndeki alışveriş merkezlerinde 1213 alışveriş merkezi tüketicisi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında anket yöntemi ve verilerin analizleri için tanımlayıcı istatistikler, Açımlayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Yapısal Eşitlik Modellemesi, T-Testi ve ANOVA Analizi'nden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçları, rekreatif alışveriş ile ilgili boyutların ?duygusal deneyimler?, ?hedonik alışveriş?, ?keşfetme/macera alışverişi?, ?sosyal amaçlı alışveriş? ve ?fırsat alışverişi? boyutlarından oluştuğu ortaya çıkmıştır. Araştırma bulgularına göre, AVM çekim unsurları ve destinasyon çekim unsurları ile rekreatif alışveriş arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Rekreatif alışveriş, müşteri tatmin ve davranışsal niyeti arasında anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Genel anlamda bu araştırma, literatüre, turizm işletmeleri yöneticilerine ve alışveriş merkezi yöneticilerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine recreational shopping as an activity experienced by consumers with fun and pleasure. There exists relatively little researches on recreational shopping; therefore the aim of the current research is to shed some light on recreational shopping literature. In this sense, the research on recreational shopping have significant implications as to how well marketing managers of shopping centers and managers of tourism business get advantages in competition. Thus, identifying the aspects of recreational shopping would offer a theoretical frame for future studies. In this sense, the main objectives of this study are (1) to determine the underlying aspects of recreational shopping, (2) to evaluate attractiveness factors of shopping centers and attractiveness factors of destination which have some effects on recreational shopping and (3) to examine how recreational shopping influence customer satisfaction and behavioral intention. In order to achieve these goals, both qualitative and quantitative research methods were used in this study. A total of 1213 shoppers in the shopping malls in İstanbul were conducted this research. Survey method were used to collect data and descriptive statistics, Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis, Structural Equation Modelling (SEM), T-Test and ANOVA Analysis were used for data analysis. The results revealed five factors related to recreational shopping, which are ?emotional experiences?, ?hedonic shopping?, ?exploration/adventure shopping?, ?social shopping?, ?value shopping?. According to the research findings, shopping mall attractiveness factors and destination attractiveness factors found a significant relationship between recreational shopping. Recreational shopping has a significant relationship with customer satisfaction and behavioral intention. Overall, this research makes contributions to literature, tourism business managers and shopping mall managers.