Kentsel ekonomik kalkınma aracı olarak yaratıcı endüstriler: İzmir analizi ve öneriler
Creative industries as a means of urban economic development: Case of İzmir, analysis and suggestions
  1. Tez No: 322100
  2. Yazar: RUKİYE GÖKÇE SANUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
21. yüzyılda dünya, ekonomik ve toplumsal bir değişim sürecine girmiştir. Bu değişim sürecinde bilgi; rekabet avantajını oluşturan, teknolojik yeteneği üreten, kullanan ve yayan bir kaynak olarak nitelendirilmektedir. Bilgi ekonomisi olarak tanımlanan bu yeni ekonominin beslendiği alanlardan biri de yaratıcı endüstrilerdir. Bu endüstrilerin, Batı'da kentsel ekonomik büyüme stratejileri içinde yer almasına rağmen, henüz ülkemizde yerel ve ulusal politikalara dahil edilmediği görülmektedir. Bu çalışma, ekonomik ve demografik yapı itibariyle değişim gösteren İzmir'de, yaratıcı sektörlerin gelişmesi yönünde bir ihtiyaç olduğunun gözlemlenmesi üzerine yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde bilgi ekonomisi, yaratıcı endüstriler, kültür endüstrisi, yenilik ve yaratıcılık gibi tezin temelini oluşturan kavramların açıklamasına yer verilmektedir. İkinci bölümde, yaratıcı endüstrilerin kentsel ekonomik büyümedeki rolü tarihsel ve ekonomik bir perspektifle ele alınmakta ve ardından yaratıcı endüstriler ile kent bağlantısı, iki Akdeniz liman şehri olan Barselona ve Marsilya üzerinden incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, yaratıcı sektörlerin girişim sayısı ve eğitim altyapısının mevcut durumu ile İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Kalkınma Ajansı'nın yaratıcı endüstri algıları ortaya koyulmaktadır. Değerlendirme ve öneriler bölümü ile son bulan çalışma, yaratıcı endüstrilerin geliştirilmesi önceliklerinin, İzmir'in ekonomik kalkınma politikaları içine dahil edilmesi gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The world has encountered with a transformation process in the 21st century in which the knowledge has been defined as an asset forming the competitive advantage as well as producing, using and distributing the technological competence. Being one of the important sources of knowledge economy, the creative industries have not yet included in regional or national development strategies in Turkey. This research is done for suggesting that creative industries should be used as a tool for local economic development of İzmir. The first chapter of the dissertation addresses to the conceptualization of the creativity, innovation, cultural industries and creative industries. The second chapter focuses on the role of creative industries in the urban economic development from the historical and economic perspective by analyzing the cases of Marseille and Barcelona. In the third chapter, the numbers of enterprises and the structure of education in the creative industries in İzmir will be revealed. In addition, the chapter aims to evaluate the perception of İzmir Economic Development and Coordination Council, İzmir Development Agency and İzmir Chamber of Commerce towards the creative industries. The last part which is formed by the assessment and suggestions defends that creative industries should be supported by the economic actors of city and be added to the development plans.