5651 sayılı Kanun ve bilgi güvenliği ilişkisi
Law number 5651 and its relation to information security
- Tez No: 322107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnternet kullanım oranı tüm dünyada hızla artmaktadır. Bu nedenle günümüzde iletişimin hem sınırları genişlemiş, hem hızı artmış, hem de iletişim büyük oranda İnternet üzerine kaymış durumdadır. Bunun sonucunda, yeryüzünde her zaman olagelmiş olan, yöneticilerin kitleleri etkileme ve yönlendirme arzusu İnternetin dünya toplumları içinde elde etmiş olduğu konumu görmezden gelmemektedir. İnternet bugün dünyanın hemen her yerinde sansüre uğramaktadır. Ayrıca bazı ülkelerde sansürden ileri geçilmekte, İnternet manipüle edilmektedir. İnternetin kendine has doğası göz önünde bulundurulduğunda İnternetin tamamen kontrol dışında kalmasının da insanlık için çok iyi sonuçlar doğurmayacağı düşünülebilir. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de İnternetin sansürlendiğine yönelik iddialar vardır. Türkiye'de İnternete müdahale 2007 yılına kadar birçoğu TCK maddelerine dayanarak verilen kararlara dayanılarak yapılmaktaydı. Ancak Anayasa'nın 13. maddesine göre temel hak ve hürriyetleri sınırlayıcı düzenlemelerin ancak kanunla yapılması gerektiği ilkesi bu uygulamayı hukuka aykırı kılmaktaydı. Ayrıca açıkça İnternet ortamını zikreden ve İnternetin kendine özgü niteliğini ve aktörlerini göz önüne almayan düzenlemelerle müdahale edildiği için kamuoyunda tartışmalara yol açmaktaydı. Bu nedenle, 2007 yılında 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun çıkarılmıştır. Kanun'un kabulünden sonra erişim engellemelerin sayısında ciddi bir artış meydana gelmiştir. Zira Kanun, hukuka aykırı olarak tanımladığı içerikle mücadele yöntemini erişim engelleme olarak belirlemiştir. Kanun'un uygulaması ile ilgili olarak da üç tane yönetmelik çıkarılmıştır. Kanun genel olarak, çizdiği net çerçeve ve ? diğer birçok ülkedeki uygulamalardan farklı olarak - uygulamadaki şeffaflıktan ötürü takdirle karşılanırken, öncelikle erişim engelleme olmak üzere bazı nedenlerden ötürü de eleştirilmektedir. Türkiye'de uygulanan erişim engellemeler neticesinde, istatistiklerden edinilen bilgilere göre engelleme aşma yöntemlerinin de sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Engelleme aşma yöntemlerinin genelde çok fazla bilgi güvenliği bilinci olmayan kullanıcılar tarafından kullanılmasından dolayı çok ciddi bilgi güvenliği riskleri ortaya çıkmaktadır. Bu risklerin gerçeğe dönüşmesi durumunda da büyük maddi ve manevi zararlarla karşılaşılmaktadır. Erişim engellemeler neticesinde ortaya çıkan zararlar ve bu zararlardan korunmak amacıyla Türkiye'de İnternet içerik düzenlemeleri ve uygulamalar konusunda yapılabilecek düzeltmeler ve her seviyede alınabilecek önlemler tezde üzerinde durulan konular olmuştur. Devletten aileye ve toplumun tüm bireylerine düşen görevler konusunda yapılabilecek değişiklikler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet use is rapidly increasing all over the world. Hence, both the borders of communication have expanded and the speed has increased and the communication is shifted to a large extent to the web. As a result, the desire of governments to influence people that has always existed on earth has not ignored the role that Internet has acquired within the world communities. Today internet is being censored almost in every country. Moreover in some countries it is more than censorship and internet content is manipulated. Considering the specific nature of the Internet, being totally out of control would not benefit the humanity. As it is all over the world, it is claimed that Internet is censored in Turkey too. Until 2007 in Turkey, Internet intervention examples were mostly based on the Turkish Penal Code (TCK) articles. However the principle requiring the regulations that limit the fundamental rights and freedoms to be based on specific laws according to the article number 13 of the Turkey Constitution was making the applications illegal. Also trying to regulate the Internet without special regulations which did not mention Internet and its typical nature and actors was causing debates. For this reason, the law number 5651, Regulation of Internet Publications and Combating Crimes Committed by Means of the Law on These Publications has been enacted on 2007. After the Law has been adopted, a significant increase occurred in the number of blocked web sites. Because blocking access is the method determined by the Law to fight the content that is defined as illegal by the Law. Three guiding regulations were published to guide the applications of the Law. The Law has been appreciated having sharp and clear articles and ? being different from other many countries ? being transparent in applications. On the other hand it has been criticized for many reasons, mostly blocking access to the Internet. As a result of blocking access to many web sites in Turkey, according to the reports collected from statistics filter circumvention techniques are used commonly. Serious information security risks arise because of those circumvention methods and tools being used by unconscious users. In case of these risks coming true, many individuals face financial and non-pecuniary losses.Possible improvements about Internet content regulations and applications have been subject to the dissertation in order to minimize the costs of the risks that arise from blocking Internet access and filtering the Internet content. From the authority to the family, future changes about the duties of all members of society have been expressed.