Uzun metraj film senaryosu üzerine yapısal analiz: Gitmek
Structural analysis of a feature film screenplay: To the moon and back
  1. Tez No: 322117
  2. Yazar: ÖMER CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Başarılı bir reklam yazarı olan Işıl'ın, uzun zamandır görüşmediği annesi İstanbul'a, Işıl'ın yanına gelir. Annesiyle çok iyi bir ilişkisi olmayan Işıl için tek destek, çocukluğundan beri onunla olan kuzeni Eren'dir. Ancak aynı dönemde Eren'in sevgilisiyle beraber Almanya'ya taşınacağını öğrenir. Anne mevzusunu unutan Işıl, Eren'in Türkiye'de kalması için uğraşmaya başlar. Diğer kahramanımız olan 8 yaşındaki Saadet'in ise babası evi terk eder. Saadet'in bu olaydan etkilenmemesi için, diğer aile büyüklerinin kararıyla kuzeni Eren, Saadet'le beraber kalmaya başlar. Çok geçmeden, Saadet annesiyle beraber Ankara'ya, anneannesinin yanına taşınacaklarını öğrenir. Taşınmak istemeyen Saadet, kuzeni Eren'le İstanbul'da kalmanın yollarını aramaya başlar. Böyle bir dönemde yolları kesişen Işıl ve Saadet, kuzenlerinin isimlerinin aynı olmasının dışında başka benzerliklerinin olduğunu keşfederler. Bu süreç içinde Saadet'in cesaretinden feyz alan Işıl, asıl problemleri yok saydığını fark edecek ve hayatını kökten etkileyen baba problemiyle yüz yüze gelecektir. Işıl'ın, sorunun kaynağına indiği nokta, her ikisinin de hayatını değiştirecek olan noktadır.
Özet (Çeviri)
Isil, who is a successful copywriter, lives in Istanbul and is visited by her mother, whom she hasn?t seen for a long time. Isil doesn?t have a great relationship with her mother and the only support in her life is her cousin, Eren, who has been in her life since their childhood. However, at that time, she learns that Eren is going to move to Germany with his boyfriend. She forgets about the situation with her mother and starts struggling for him to stay. Our other protagonist, Saadet, is eight years old, and her father abandons the family. Saadet?s cousin, also named Eren, starts staying with her as decided by the family members so that Saadet wouldn?t be traumatized. Soon, she learns that she and her mother are going to move to Ankara to live with her grandmother. Saadet doesn?t want to go, so with her cousin Eren, she starts searching for different ways to stay in Istanbul. Isil and Saadet, whose lives intersect during such a period, find out that they have other similarities apart from the fact that their cousins share the same name. Isil, inspired by Saadet?s courage, realizes that she has always ignored the main problems, and faces the father issue, which is a radical influence in her life. The point where she explores the essence of that problem is the point, which changes the lives of both.