Uzun metraj film senaryosu üzerine bir kurgu denemesi: Reprodüksiyon
A fictional study on a feature film screenplay: Reproduction
- Tez No: 322118
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu uzun metraj film senaryosu projesi bir çocuğunun hayallerinin peşinden koşarken yaşadıkları ile ilgilenmektedir. Bunun için araç olarak da sinema kullanılmaktadır. Hikaye, baş karakterin idealinin peşinde koşmak istemesi ve ailesinin, çevresinin ona karşı yarattığı engeller çerçevesinde ilerlemektedir. Bu senaryonun anlattığı hikaye, özellikle günümüz genç kuşağının ?bu ülkede hiç bir şey değişmez? gibi kalıplarına karşı duyulan öfkenin bir sonucudur. Bu hikayeyi kurma sürecinde özellikle Joseph Campbell kuramlaştırdığı ve Christopher Vogler'ın yazarlık çerçevesinde yorumladığı kahramanın yolculuğu mitinden faydalanılmıştır. Teorik zemin kurulurken de Lawrence Lessing'in geliştirdiği fikirlerden feyz alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This feature film script is based on a boy who tries to catch his dreams. Cinema was used to tell this story. Story goes on the idea of the characters journey about running after his ideals and confronting with the obstacles of his family and environment. The idea after this script is to show, the rage of todays young generation, to the patterns of this country like ?Nothing is gonna change in this country...? While creating this story theories of Joseph Campbell and version of Christopher Vogler of heroes journey myth was followed. Lawrence Lessing?s ideas was used to create the theorical level of the project.