Türkiye'de viral reklam
Viral marketing in Turkey
  1. Tez No: 322116
  2. Yazar: SİMGE TEZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Viral Reklam, dünyada uzunca bir süredir kullanılan, Türkiye'de ise sadece üç senedir kullanılmasına rağmen hızla tüketilen bir pazarlama şekli. Bu çalışmada, ağızdan ağza pazarlamanın, viral pazarlamanın ve viral reklamın ne olduğu, markaların pazarlama stratejilerinde dijital dünyada nasıl konumlandırdığı ve konumlandırılması gerektiği, ve Türkiye'de ne kadar verimli ve doğru bir şekilde kullanıldığı, ağırlıklı olarak reklamcıların gözünden sorgulanmaktadır. Aynı zamanda bu yeni iletişim biçiminin yükselişinde geleneksel mecraların nasıl bir pozisyona geldiği de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Viral Advertisement is being used worldwide for a long time. Although it has started to be used in Turkey only in recent years, it was an immediately consumed marketing method in the country. In this thesis, issues related to viral advertising will be questioned and discussed through advertisers' point of view with a particular focus on what word of mouth, viral marketing and viral advertisement are. How brands are positioning themselves in digital world for their marketing strategy or whether viral advertisement is used effectively in Turkey are also questioned. Conventional media?s position in the new digital age and its content is also discussed.