Zizek with Prigogine: Is Zizek a philosopher of complexity?
Zizek ile Prigogine: Zizek bir karmaşıklık felsefecisi midir?
- Tez No: 322153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı Slavoj ?i?ek'in ontolojisinin, fizikçi Ilya Prigogine'nin ontolojisine olan benzerliğini incelemektir. ?i?ek'in, Komunizm'den bahsederken bir anda Tom ve Jerry çizgi filmlerine atlayabilen yazım stili göz önüne alındığında, ontolojisinin, kendisiyle ilgili tartışmalarda pek su yüzüne çıkmaması doğal karşılanmalıdır. Dolayısıyla, tezin ilk iki kısmı bu ontolojiyi mümkün olduğu kadar yalın bir dille açıklamaya ayrılmıştır. Bu da Lacan'cı psikanalizin ve ?i?ek'in Alman idealizmini, Lacan'ın görüşleri doğrultusunda nasıl okuduğunun bir özetini vermeyi gerektirmiştir. ?i?ek'in ontolojisine benzer şekilde, Ilya Prigogine'nin ontolojisinin de, özellikle beşeri bilimlerde, pek sözü edilmez. Bu nedenle tezin bir diğer kısmı da Prigogine'nin ontolojisini açıklamaya ayrılmıştır. Bu altyapı çalışmalarından sonra, ??i?ek ile beraber Prigogine? adlı kısımda iki ontolojinin benzerlikleri ve farkları karşılaştırılmıştır. Tezin son kısmında ise ?i?ek'in sinirbilimleri ve bilinç üzerine olan düşünceleri bir vaka çalışması olarak kullanılmış ve kendisinin kuantum fiziğine, ya da genel göreleliğe olan ilgisine rağmen, Prigogine'nin karmaşıklık üzerine kurduğu fiziğinin, kendi ontolojisine çok daha yakın olduğunun altı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to argue that the ontology of Slavoj ?i?ek is remarkably close to the ontology of the chemical physicist Ilya Prigogine. Given ?i?ek?s writing style, where a jump from, say, Communism to the cartoons of Tom & Jerry can occur within a single sentence, it is perhaps natural in most discussions of his work that his ontology is almost never mentioned. Thus, the first two parts of this thesis is devoted to make his ontology as clear as possible. This required to make an overview of Lacanian psychoanalysis, followed by how ?i?ek reads German idealism in order to construct his elegant ontology. Ilya Prigogine?s ontology is almost completely unknown, especially in humanities. Hence, another part is devoted exclusively to explain Prigogine?s work. After these reviews, the two ontologies are brought together in a part entitled ??i?ek with Prigogine?, disclosing their similarities and differences. Finally, the last part of the thesis tried to argue, using ?i?ek?s thoughts on neuroscience and consciousness as a case study, to further strengthen the claim of the thesis that despite ?i?ek?s deep interest, and numerous references to quantum mechanics, or general relativity, it is the complexity theory of Prigogine that fits most elegantly to ?i?ek?s ontology.