Cultural distrust and Journalistic professionalism in Turkey
Kültürel güvensizlik ve Türkiye'de profesyonel Gazetecilik
- Tez No: 322154
- Danışmanlar: PROF. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türk haber medyacılığının profesyonelleşmesinde sorunlar olduğu değişmez bir gerçek gibi toplumun birçok kesimi tarafından kabullenilmiştir. Bazıları bu eksikliğin nedeni olarak medyadaki parti paralelliğini öne sürerken, bir başka grup ise sahiplik sisteminin ana neden olduğunu savını savunmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de haberciliğin önüne engel olarak çıkan ve profesyonelliğin gelişmesini engelleyen nedenleri incelemektedir. Bunu da yapısalcı bir yaklaşım edinerek yapmaktadır. Yapısalcı yaklaşımla sadece politik ve ekonomik düzen değil, kültürel yapı da incelenmektedir. Profesyonel eksiklerin haberciliğe nasıl yansıdığının tespiti için Mavi Marmara ve Hopa olayları üstünde çerçeve ve söylem analizi yapmaktadır. Bu çalışma profesyonelleşmeye engel olan başat nedenin kültürel-politik düzeydeki farklıklardan kaynaklanan güvensizliğin medya içeriklerine de yansıdığı savını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The low level of professionalism of Turkish news media and its reasons is accepted as a given. While some assert this deficiency is due to party parallelism of the newspapers and journalists, others assert ownership structure is the main reason. This study analysis core reasons for impartiality that seems as an impediment for Turkey to establish journalistic practice with high levels of professionalism. In doing so it takes a structural approach which also includes Turkish political and civil culture. It firstly examines cultural structure of Turkish society; and then political and economic structures of the news media sector. Secondly, it conducts a Critical Discourse Analysis on total of 573 news articles covering Mavi Marmara Raid and Hopa incident. This study?s argument is contesting ideologies and cultural structures in Turkey result in high levels of distaste and distrust for different opinions which lead to skeptical news discourse and at times conflicting news framing.