Microcredit as a tool for women empowerment: MAYA Case
Kadınların güçlendirme aracı olarak mikrokredi: MAYA
  1. Tez No: 322162
  2. Yazar: EDA SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU YAKUT ÇAKAR, DOÇ. DR. ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kalkınma söylemindeki cinsiyet perspektifi son kırk yıl boyunca farklı şekillerde gelişmiştir. Kadınların statüsü kalkınma literatüründe ilk başlarda pasif aktörler olarak algılanmaktaydı, fakat 70'lerin ortalarına gelindiğinde, kadınları bağımsız birer birey olarak tanımlayan yeni bir anlayış gelişti ve kalkınma gündemi kadınların toplumdaki yeri ve ekonomideki pozisyonlarını değiştirmeyi hedefledi. Kalkınmanın gerçekleşebilmesi için kadınların katkısı ve katılımı olması gerektiği anlaşıldıkça, kadın ve kadını güçlendirmeye yönelik programlar geliştirilmeye başlandı. Hiç şüphesiz ki, kadın ve güçlenmesine dair en etkili stratejilerden birisi de“mikrokredi”dir. Mikrokredi ile maddi imkânlardan yoksun kadınlara, kendi kazançlarını sağlayabilmeleri için küçük miktarda krediler verilmeye başlandı. Bu krediler ile kadınların ekonomik olarak güçlenmesi ve bunu takiben de uzun vadede onların siyasal ve sosyal olarak güçlenmesi hedeflenmekteydi. Küçük ölçekte bir alan çalışması ışığında, yapılan tez kadınları güçlendirme bağlamında mikro kredinin kapsam ve sınırlarını ortaya koymaya çalışmaktadır. On üç kadınla derinlemesine yapılan görüşmeler sonrasında, bu tez Türkiye'deki MAYA mikro kredi programının gelir artışı ve kendine güven duygusundaki artış gibi pozitif sonuçlarını göstermeye çalışmıştır. Fakat bir yandan da, programın toplumdaki gerçek dönüşümü sağlayacak bütüncül bir ekonomik, siyasal ve sosyal güçlenmeye sebep olmadığına vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender perspective within development discourse has evolved significantly over the last four decades. Women?s status was firstly covered within the development agenda as passive beneficiaries but in mid 1970s there emerged a new understanding that started to perceive women as independent individuals and development agenda aimed at changing their position within the sociey and economy. As it was understood that the development would be incomplete without women?s contribution and participation, many efforts have been done that focus on women empowerment. Undoubtedly, the one of the most influential strategies for women empowerment was ?microcredit.? It is aimed at providing small loans to poor women in order to help them to generate income, which will lead to economic empowerment and ultimately translate into political and social empowerment in the long run. Through a mini field study, this thesis aimed to show the extent and limitation of microcredit in the context of empowerment of women. Using evidence from 13 in-depth interviews with women, this thesis shows that MAYA microcredit program in Turkey had positive impacts such as rise in income and self?confidence but it does not actually cause full economic, social and political empowerment which will ultimately lead to a real transformation in the society.