Corporatist structure without corporatist policy: Union of Turkish Bar Associations and State institutions
Korporatist siyasasız korporatist yapı: Türkiye Barolar ve Birliği ve Devlet kurumları
  1. Tez No: 322163
  2. Yazar: İDİL ELVERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Korporatist teoriye göre, korporatist bir menfaat grubu yapısı, korporatist bir siyasa yapımına yol açar. Öyleyse, korporatist yapıda yer alan kurumlardan birisi olan Türkiye Barolar Birliği (“TBB”) ile devlet kurumları arasındaki ilişki korporatist bir siyasa yapımı yönünde olmalıdır. Ancak, elimizde durumun böyle olmadığına ilişkin emareler bulunmaktadır. Bu çalışmada, TBB ile devlet kurumları arasında gerçekte nasıl bir ilişki olduğu ortaya konulmaktadır. Veri olarak büyük ölçüde, baro başkanları ile yapılmış mülakatlardan yararlanılmış ve Türkiye'deki monist devlet geleneği nedeniyle, taraflar arasındaki ilişkinin korporatist bir yapının varlığına rağmen, korporatist bir siyasa yapımı noktasına ulaşmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, ülkedeki sosyo-ekonomik değişimin, TBB'nin homojen yapısını bozduğu ve menfaat grubu olarak koruyucu ve savunucu roller arasında savrulmasına neden olduğu ortaya konulmaktadır. Avukatların siyasete olan ilgisi de tüm bunlara eklenince, bu unsurlar taraflar arasında sadece çatışmaya sebep olmakla kalmamakta, aynı zamanda menfaat grubunun korporatist bir ortaktan beklenen rolü oynamasına da engel olmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to corporatist theory, a corporatist interest group structure leads to policy concertation. In this case, the relationship between one of the institutions in the corporatist structure, the Union of Turkish Bar Associations (?TBB?) and the government should be one of policy concertation. However, there are signs that this is not the case. This study therefore explores the relations between TBB and state institutions to understand the true nature of the relationship. Based mainly on interviews conducted with presidents of bar, the study finds that despite the existence of a corporatist structure, the relationship between TBB and the government does not amount to policy concertation given the monist state tradition in Turkey. The study further explores the reasons for conflict between TBB and state institutions. In addition to monism, it finds that socio-economic change that undermines TBB?s homogeneity; its interest group status swinging between a promotional and protective one; and attorneys? interest in politics are all contributing factors. More importantly, they not only cause conflict but also make it impossible for the interest group to play the role expected from a corporatist partner.