The trial of Sabahattin Ali-Nihal Atsız: An examination of the Turkish foreign policy on domestic policy during the Second World War
Sabahattin Ali-Nihal Atsız davası: İkinci Dünya Savaşı esnasındaki Türk dış politikasının iç politikaya etkileri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 322161
  2. Yazar: HASAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Dünya Savaşı'nın dışında kalması Türk Dış Politikası'nın amaçları bakımından bir başarıdır. Bu amaçlarına ulaşabilmek maksadıyla Türkiye yaptığı anlaşmalarla her iki kampla da ilişkiler geliştirmiştir. Geliştirilen bu ilişkiler savaşın seyri açısından, Türkiye'nin, zaman zaman, farklı kamplara öncelik vermesini gerektirmişti. Bu noktada Türkiye'nin takip ettiği dış politikanın savaş yılları boyunca, menfaatleri gereği, iç politikaya da yansıtılmış olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda Türk Dış Politikası'ndaki değişimleri gözlemleyebilmek amacıyla, öncelikle, Türk Dış Politikası'nın temel kavramları incelenmiştir. Daha sonra, savaş dönemindeki değişiklikleri takip edebilmek maksadıyla Lozan Antlaşması'ndan savaş başlangıcına kadar olan dönem incelenmiştir. Ayrıca, savaş döneminde ortaya çıkan Turancı grupların yayılmacı talepleriyle ilgili olarak, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyete değişen Türkçülük politikasının üzerinde durulmuştur. Son olarak ise, savaş döneminde izlenen dış politikanın savaşın sonuna doğru nihai olarak değişmesiyle ortaya çıkan iç hesaplaşmalardan biri olan Sabahattin Ali-Nihal Atsız Davası'nın ortaya çıkışı, sebepleri, aktörleri, sonuçları ve devamı niteliğindeki davalar esas olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability of Turkey to continue her position of non-belligerence during the 2nd World War is a success in terms of the aims of Turkish foreign policy. Turkey developed relations with both belligerent sides via signing treaties in order to achieve her aims. These relations sometimes necessitated giving priority to the different sides on the basis of the progress of the war. It can be said that the Turkey?s foreign policy during the 2nd World War is reflected in her domestic policy, in accordance with her desired benefits.In this sense, the essentials of Turkish foreign policy are primarily examined to see the changes within it. Then the differences are discerned by the examination of the period that began after the Lausanne Treaty and ended with the outbreak of the 2nd World War. The phases of Turkism are detailed in order to understand the efficiency of the Turanists during the war. Lastly, the confrontation which emerged as a result of the ultimate shift in the foreign policy during the 2nd World War is examined. In this regard, the trial of Sabahattin Ali-Nihal Atsız can be considered the firstconfrontation with the Turanists. The reason for, emergence of, key figures in, result of and echoes of the trial are primarily examined.