Perceptions of the Rum Orthodox Patriarchate in the Turkish press: 2005-2011
Türk basınında Rum ortodoks Patrikhanesi algısı: 2005-2011
- Tez No: 322181
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Türk basınında Rum Ortodoks Patrikhanesi algısı ve sunuluş biçiminin Türkiye'nin AB katılım müzakerelerine resmi olarak başladığı 2005 Ekim ayından 2011 yılına kadarki dönemde nasıl şekillendiğini belirli örneklerin haber raporları üzerinden araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma gazete arşivleri üzerinden yapılan araştırmalar doğrultusunda Patriakhane'nin maruz kaldığı sorunların bağlamsal yönlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır ve ?Türk basını Patrikhane'nin karşılaştığı belli başlı sorunları ne şekilde sunmaktadır?? sorusuna cevap aramaktadır. Ayrıca Türk basınının yapısı ve Türk toplumu içerisindeki gücü konuları da bu çalışmada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate perceptions and representations of the Turkish press towards the Rum Orthodox Patriarchate over the past six years, beginning in October 2005, when Turkey?s EU accession negotiations were officially started and ending in 2011, by making a synopsis of the news reports in specific cases. Through the conduction of research in the newspaper archives of the institution, this study attempts to analyze the contextual facets of the issues faced by the Patriarchate, and to give an answer to the question: How Turkish Press represents the mi Turkish society are also met.