Common ethical violations and ethical action patterns among Turkish mental health professionals and the factors that influence them
Türkiye ruh sağlığı çalışanlarınca gerçekleştirilen etik ihlaller, etik davranış biçimleri ve bunları etkileyen faktörler
  1. Tez No: 322180
  2. Yazar: MÜJDE HARDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı ruh sağlığı çalışanlarının etik ikilemlerle ilgili düşüncelerini, böyle durumlarda nasıl davranacaklarına ilişkin karar verme süreçlerini ve hem başkalarınca gerçekleştirilen etik dışı davranışlara nasıl tepki vereceklerine ilişkin karar alma süreçlerini hem de kendi etik dışı davranış sıklıklarını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Alanda aktif olarak çalışmakta olan 140 profesyonel internet üzerinden anket doldurarak çalışmaya katılmıştır. Anket, katılımcıların demografik, eğitimsel ve profesyonel özellikleri ile etik bilgi düzeyleri, etik ihlal durumlarını ele alış biçimleri ve etik dışı davranış sıklıklarını ölçen sorulardan oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçları süpervizyon ve yüksek eğitim almamış olmak ile stresli ve talepkar bir ortamda çalışıyor olmanın etik dışı davranışlarda bulunmakla ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, etik ihlal durumlarında profesyonellerce tercih edilen eylemlerin ihlal türüne göre belirlendiği bulunmuştur. İhlal durumu gizliliğin ihlali gibi ciddi olduğunda, profesyonellerin bu davranış devam ettiği takdirde Etik Kurul'a şikayet etme konusunda ihlalciyi uyarmak gibi daha ciddi eylemlerde bulundukları görülmüştür. Ancak, çalışmaya katılan profesyonellerin cinsel kötüye kullanım ve çoklu ilişkiler gibi ihlal alanlarında daha az duyarlı davrandığı görülmüştür. Ayrıca en sıklıkla rapor ettikleri ihlaller arasında yetkinlik ve çoklu ilişkilerle ilgili ihlaller bulunmaktadır. Tüm bu bulgular yüksek eğitim veya mesleki seminerlerle etik konusunda eğitimi sürdürmenin gerekliliğini göstermiştir. Ayrıca, özellikle psikoterapi alanında yeni yetişmekte olan terapistlerin etik açıdan sağlıklı bir çalışma hayatı sürdürebilmek için süpervizyon almaya teşvik edilmelerinin önemi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the way mental health professionals think about and make decisions on how to act under different ethical dilemma situations and the factors that influence both their decision about how to respond to others? unethical behaviors and the frequency of their own unethical behavior. 140 mental health professionals who actively work in the field as therapists participated in this study by filling out online survey. Survey consisted of questions concerning demographic, educational and professional characteristics of the professionals, ethical knowledge, action tendencies in ethical violation situations as well as the frequency of their own unethical behavior. The results of the study indicated that the lack of supervision, the degree of education and stressful work environments contributed much to the professionals? unethical behavior. Moreover, the kind of action they took under ethical violation situations was determined by the kind of violation situation. When the violation situation was a serious one such as a breach of confidentiality, the professionals preferred to take more serious actions like warning to report to the Ethics Committee if the situation continues. However, on sexual misconduct and multiple relationship issues, the professionals seemed to be surprisingly less sensitive. The most common type of ethical misconduct they reported were also related to engaging in multiple relationships with their clients as well as competence issues. The implications of these findings suggest that further training is necessary whether as in the form of graduate education or as professional seminars on ethics. Furthermore, in line with the findings, the professionals ?especially training therapists- should be encouraged to take supervision in order to pursue ethically healthy practice in the field of psychotherapy.