Seyahat acentalarının uyguladıkları rekabet stratejilerinin belirlenmesine yönelik Antalya'da faaliyet gösteren A grubu seyahat acentaları üzerine bir araştırma
A research based on identfying the competition strategies used by A gr travel agencies in Antalya
- Tez No: 322236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Turizm sektörü, son dönemlerde yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmeler nedeniyle rekabetin en fazla yaşandığı sektörlerden birisidir. Rekabet stratejisi, değişen bu rekabetçi çevrede firmaların başarısını etkileyen önemli bir kavramdır. Bu çalışmanın amacı, turizm sektöründe faaliyetlerini sürdüren seyahat acentalarında uygulanan rekabet stratejilerini ve bu stratejilerin firma performansı üzerinde yapmış olduğu etkiyi değer zincirinde yer alan değişkenlerle birlikte belirlemeye çalışmaktır. Bu amaçla çalışma kapsamına, turizm sektöründe faaliyetlerini sürdüren A grubu seyahat acentaları dâhil edilmiştir. Birçok rakip işletme ile aynı pazarı paylaşan seyahat acentalarının rekabet üstünlüğü sağlamaları ve sağladıkları bu rekabet üstünlüklerini devam ettirmeleri ürün ve hizmet kalitesi, maliyet azaltma ve yenilik yaratma gibi rekabet gücü unsurlarını ellerinde bulundurmalarına bağlıdır. Aynı zamanda işletmenin faktör ve talep koşulları, bağlı ve destek endüstrileri, uyguladıkları stratejiler ve devletin piyasadaki rolü de seyahat acentalarının rekabet üstünlüğü sağlamalarında önemli olan diğer faktörler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism sector is one of the most competitive sectors, because of the social, economic and political developments experienced nowadays. Competitive strategy is one of the most important concepts that affect the success of the firms in this changing environment. The aims of the study are to determine the competitive strategies applied in travel agencies and the effect of these strategies on firm performance by considering value chain activities. Group A travel agencies, performing their activities in the tourism sector, are included in the context of the research. Travel agencies which have to share the same market with numerous rivals can take advantage of the quality of product and service that they offer, cost reduction, and to create innovation in order to establish leadership in the market, to gain competitive advantage over rival companies and maintain it. Other factors that play an important role in establishing leadership in the market relate to the demand conditions of firm, existing of dependence of supportive industry, competition strategies applied by firm and intervation of the government in the market.