Dönüştürücü liderlik ve örgütsel adaletin örgütsel bağlılık ve iş tatminine etkisi: Adana ilindeki A grubu seyahat acenteleri örneği
Effects of transformational leadership and organizational justice upon organizational commitment and job satisfaction: A case of group A travel agency in Adana city
  1. Tez No: 322235
  2. Yazar: SİNE ERDOĞAN MORÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZETBu betimsel araştırma, seyahat acentelerindeki işgörenlerin tutumlarına göre, 1. Acente yöneticilerinin dönüştürücü liderlik stilinde liderlik özelliklerini gösterme ve örgütsel adaleti gerçekleştirme düzeyini,2. İşgörenlerin örgütsel bağlılık ve iş tatmini düzeyleri ile acente yöneticilerinin dönüştürücü liderlik ve örgütsel adalet göstermeleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını,3. Demografik özellikler ile dönüştürücü liderlik tutumu, örgütsel adalet tutumu, örgütsel bağlılık ve iş tatmini düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmanın evrenini Adana ilinde bulunan 86 adet A grubu seyahat acentesinde çalışan işgörenler oluşturmaktadır. Evrendeki işgörenlerin sayısı acentelerle yapılan telefon görüşmesi yoluyla elde edilmeye çalışılmıştır. Bu görüşmelerde acente çalışanlarına ?Acentenizde yöneticilerinizin dışında kaç kişi çalışıyor?? sorusu yöneltilmiş ayrıca araştırma hakkında kısaca bilgi verilerek anket çalışması için bir altyapı oluşturmaya çalışılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda Adana ilindeki A grubu seyahat acentelerinde çalışan işgörenlerin sayısı acente yetkililerinin verdiği cevaplar doğrultusunda 230 olarak belirlenmiştir. Evren sınırlı bir evren olduğu için, örneklem alınmamış ve tam sayıma gidilmiştir. Ancak deneklerin ankete katılmak istememesi ve 11 anketin değerlendirmeye alınamayacak kadar eksik doldurulması nedeniyle 153 anket analize tabi tutulmuştur. Araştırmada, veriler 5 bölümden oluşan bir anket (Ek-1) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırmada verilerin frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (x), standart sapma (s) katsayıları hesaplanmış ve faktör, korelasyon, t-testi ve varyans analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda şu bulgular ortaya çıkmıştır;1. Seyahat acentesi işgörenlerinin, yöneticilerinin dönüştürücü lider olduğuna dair tutumları yüksektir (X?=3,82).2. Seyahat acentesi işgörenlerinin, yöneticilerinin örgütsel adaleti sağladığına dair tutumları yüksektir (X?=3,70).3. Seyahat acentesi işgörenleri, acentelerine yüksek (X?=3,78) düzeyde bağlılık duymaktadırlar,4. Seyahat acentesi işgörenleri, yüksek (X?=3,81) düzeyde işlerinden memnundurlar,5. Seyahat acentesi işgörenlerinin, dönüştürücü liderlik tutumları, örgütsel bağlılıklarını etkilemektedir.6. Seyahat acentesi işgörenlerinin, dönüştürücü liderlik tutumları, iş tatminlerini etkilemektedir.7. Seyahat acentesi işgörenlerinin, örgütsel adalet tutumları, örgütsel bağlılıklarını etkilemektedir.8. Seyahat acentesi işgörenlerinin, örgütsel adalet tutumları, iş tatminlerini etkilemektedir.9. Demografik özellikler ile değişkenler arasında yapılan varyans analizleri sonucunda ise yalnızca dönüştürücü liderlik değişkeniyle cinsiyet faktörü arasında p= ,032 düzeyinde anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Bu veriye göre erkekler (X?= 3,90) bayanlara (X?= 3,67) göre, yöneticilerinin dönüştürücü liderliği sergilediklerini daha fazla düşünmektedirler.ANAHTAR KELİMELERDönüştürücü Liderlik, Örgütsel Liderlik, Örgütsel Bağlılık, İş Tatmini, A Grubu Seyahat Acenteleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis descriptive research, determines according to attitude of travel agency?s worker ,1. The level of exhibition characteristic of leadership as transformational leader and implementation organizational justice,2. If there is a significant relation between the level of worker?s organizational commitment and job satisfaction with agency manager?s exhibition transformational leadership and organizational justice or not,3. It was done for determine if there is a significant relation between demographical characteristics and transformational leadership, organizational justice, perception organizational commitment and job satisfaction or not.This research?s population is created by worker of 86 group A travel agencies are in Adana City. The counts of workers were obtained with telephone calling with agencies. The question ?How many workers serve except managers in your agency?? was addressed to agency workers and prepared a substructure for questionnaire survey by briefing about research. As a result of these interviews, the count of workers serve in group A travel agency determined as 230 in the direction of manager?s answer. To the population is limited, we didn?t sampling and completed inventory. But, 153 questionnaires were filled missingly as prevent evaluating. In this research, data were collected by a questionnaire (Rider-1) is formed with 5 parts. To evaluate data, took advantage of SPSS program. Data?s frequency, percent, arithmetic means, the standard deviation coefficients were calculated and factor, correlation, t-test and variation analyzes were done. As findings of research, emerged that;1. The attitudes of employees of travel agencies are high that their managers are transformational leader (X?=3,82).2. The attitudes of employees of travel agencies are high that their managers provide organizational justice (X?=3,70).3. Employees of travel agencies feel high (X?=3,78) commitment for their agency.4. The travel agencies employees are satisfied their work highly (X?=3,81).5. Transformational leadership attitudes of the travel agencies employees effects organizational commitment attitudes.6. Transformational leadership attitudes of the travel agencies employees effects job satisfaction attitudes.7. Organizational justice attitudes of the travel agencies employees effects organizational commitment attitudes.8. Organizational justice attitudes of the travel agencies employees effects job satisfaction attitudes.9. As a result of varience analysis between the demographic characteristics and variables, there is a only significant difference (p=, 032) between transformational leadership and gender factor. According to this data, men (X?= 3,90) believe more than women (X?= 3,67) that their managers are transformational leader.KEY WORDSTransformational Leadership, Organizational Justice, Organizational Commitment, Job Satisfaction, Group A Travel Agencies