Sınıf öğretmenlerinin demokratik tutumları ile çocuk haklarına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi (Manisa ili örneği)
The assesment of te class teachers democratic attitudes and attitudes regarding childrens rights (Case Manisa)
- Tez No: 322259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin demokratik tutumları ile çocuk haklarına ilişkin tutumları değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Karaman Kepenekçi (2006) tarafından geliştirilen `Çocuk Haklarına İlişkin Tutum Ölçeği' ve Gözütok (1995) tarafından geliştirilen `Demokratik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Çalışma 2010- 2011 Eğitim Öğretim yılında Manisa ili merkezi ile Saruhanlı ilçesi, Ahmetli ilçesi, Gölmarmara ilçesi, Gördes ilçesi, Demirci ve Alaşehir ilçelerinde görev yapan 297 öğretmen ile yapılmıştır. Veriler, SPSS 17 programına aktarılarak istatiksel analizler yapılmış, elde edilen veriler çözümlenmiştir.Araştırma sonucunda Sınıf Öğretmenlerinin demokratik tutum olarak en yüksek katılım gösterdikleri maddelerin ``Uygulanmayan demokrasi öğrenilemez'' ve ``İnsanların amaçlarına saygılı olma demokratik bir insanın en temel özelliğidir'' maddeleri olduğu saptanmıştır. Sınıf Öğretmenlerinin demokratik tutumlarının cinsiyet, medeni durum, yaş grupları, görev yaptığı yer, mezun olduğu kurum, eğitim düzeyi, kıdem grupları ve okuttuğu sınıf değişkenlerine göre farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. Sınıf Öğretmenlerinin çocuk haklarına yönelik tutum olarak en yüksek katılım gösterdikleri maddenin ``Çocukların savaşlardan korunmaları gerektiğine inanıyorum'' maddesi olduğu saptanmıştır. Sınıf Öğretmenlerinin çocuk haklarına ilişkin tutumlarının cinsiyet, medeni durum, yaş grupları, görev yaptığı yer, mezun olduğu kurum, eğitim düzeyi, kıdem grupları ve okuttuğu sınıf değişkenlerine göre farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte sınıf öğretmenlerinin demokratik tutumları ile çocuk haklarına ilişkin tutumları arasında istatiksel olarak .01 düzeyinde düşük düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, assessed the democratic attitudes and attitudes toward children?s rights of class teachers? working in primary school. Data collection tools of the research are Personal İnformation Form; `Children?s Right Attitude Scale? developed by Karaman- Kepenekci (2006); democratic attitute scala was developed by ` Published for the Attitude Research Labaratory? and adapted to Turkish educational system `Teacher Opinionaire On Democracy? by Gözütok (1995) was used. The research has been done on 297 teachers who work in Manisa Central District, at Saruhanlı District, at Ahmetli District, at Gölmarmara District, at Gördes District, at Demirci District and at Alaşehir District of Manisa. When analysing the data, the Statistical Package for Social Sciences 17 (SPSS-17) was used.Research results have shown that the items that the Primary School Teachers participate mostly as democratic attitudes are“Unimplemented democracy can not be learned”and“Respecting people's objectives is the basic charactersitic of a democratic person??. Primary School Teachers? the democratic attitude?s do not differ on .05 level difference in terms of their sex, their marital status, their age groups, the area they work, instituon they graduated from, their education level, their job experiences and their class. It has been found out that the item Primary School Teachers' mostly participate as the attitudes towards children's rights is ”I believe that children need to be protected from war". Primary school teachers? the attitudes toward children?s rights? do not differ on .05 level difference in terms of their sex, their marital status, their age groups, area their teach in, their graduated from the instituon, their educational level, their job experience and their class levels. However, it is also found that there is a statically at .01, the positively directed but a low relationship between Primary School Teachers? democratic attitudes and primary school teachers? attitudes regarding children?s rights?