Sabah gazetesi (1895-1898, inceleme ve seçilmiş metinler, 2191-2920)
The Sabah newspaper (1895-1898, research and selected texts, 2191-2920)
  1. Tez No: 322306
  2. Yazar: ZEHRA ÜÇPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENÇ OSMAN GEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 854
Özet
I. MeşrutiyetDöneminin siyasî ve sosyal özelliklerini taşıyan Sabah gazetesi 1876 yılında Papadopulos tarafından kurulmuştur. Bu çalışmada Sabah gazetesinin (1895-1898 yılları arasında yayınlanan) ve 2191 ile 2920 arasında yer alan nüshaları incelenmiştir. Tez üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm bütün içeriği kapsayan bir tablodan müteşekkildir. Yazıların sınıflandırıldığı ikinci bölüm Tahlili Fihrist adını taşımaktadır. Üçüncü bölüm ise seçilmiş edebî metinlerin Latin alfabesine aktarıldığı bölümdür. Bunlara ilaveten çalışmanın sonuna bir de özel isimler dizini eklenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sabah newspaper, which contained political and social characteristict of the I. Constitutionalism, was established in 1876 by Papadopulos. Between 2191-2920 (Between 1895-1898 years) were examined copies in this study. This thesis consists of three main parts. The first chapter consists of a table covering all the content. Second chapter of the texts was classified is named analysis of the list. The third chapter, the part is transferred to Latin alphabet texts. Furthermore, there is also a special name directory at the end of the study.