In pursuit of an errant act: The influence of the ?Culture of Late Capitalism? on the dissolution of Communism in Czechoslovak Socialist Republic
Yanlış eylemin peşinde: ?Geç Kapitalizmin Kültürü? nün Çekoslovak Komünizmi'nin çöküşüne olan etkisi
  1. Tez No: 322366
  2. Yazar: BARIŞ AHMET YÖRÜMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARK BAKER, YRD. DOÇ. DR. MURAT YÜKSEL, DR. BARIŞ MÜCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez Batı kültürel ürünlerinin Çekoslovak Komünist Partisinin ideolojik yenilgisine olan etkisini incelemektedir. Temel argümanım Çekoslovak Komünist Parti'nin çöküşünün yalnızca makroekonomik problemler ya da Gorbachev faktorüyle açıklanamayacağıdır. Yapısal problemler ve Gorbachev'in perestroika sı Komünist Parti seçkinlerini zor bir durum içine soksa da, Tiananmen Meydanı olaylarının başarılı bir şekilde bastırılmasının da gösterdiği gibi bu etkenler kendi başına partinin devrilmesi için yeterli değildi. Çöküşü getiren temel etkenin güvenlik güçlerini dahi kitlesel protesto ve öğrenci işgalleri karşısında hareketsiz bırakan, parti elitlerinin içinde bulunduğu derin meşruiyet krizi olduğuna inanıyorum. Fredric Jameson ve Slavoj ?i?ek'in geç kapitalizmin yeni küresel kültürü hakkındaki çalışmalarından hareketle, ?reel komünizmin? meşruiyet krizinin ardındaki temel sebebin Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'da kabaca 1950'lerin sonlarında oluşmaya başlayan yeni kültürel ve ideolojik durumun Doğu Bloğu ülkelerine sıçraması olduğunu öne sürüyorum. Bu özelliğiyle tez, iki blok arasındaki etkileşimi tartışarak, ?demir perde" konseptine karşı çıkmayı hedefliyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influence of Western cultural products on the ideological defeat of the Communist Party in Czechoslovakia. My argument is that the collapse of the communism in Czechoslovakia cannot be solely explained by the macroeconomic problems nor by the Gorbachev factor. Although structural problems and Gorbachev?s perestroika put Communist party elites into difficult situations, as the successful suppression of the Tiananmen Square protests shows, these factors were not enough to overthrow the party. I believe the main factor for the collapse was the party elites? severe crises of legitimacy, which even paralyzed the security forces from intervening in the massive protests and student occupations. Using the accounts of Fredric Jameson and Slavoj ?i?ek on the new global culture of late capitalism, I argue that the main reason for the legitimacy crises of the ?real communism? was the spread and penetration of the new cultural and ideological predicament, which began to emerge in North America and Western Europe roughly in late 1950s, to the Eastern bloc countries. The thesis thus seeks to challenge the ascribed iron-ness of the curtain by discussing the interaction between the two blocs of the Cold War.