Tüketimde benlik yüceltme arayışı: Tüketici kibrinin benzersizlik ihtiyacı, marka sembolizmi ve materyalizm bağlamında incelenmesi
The pursuit of self-enhancement in consumption: An examination of consumer arrogance in the context of the need for uniqueness, brand symbolism and materialism
  1. Tez No: 956858
  2. Yazar: GİZEM AYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kibirli tüketim, yalnızca tüketmek ile ilgili olmayıp, görünmek, başkaları tarafından fark edilmek ve diğerleri üzerinde etki bırakmak gibi bazı içsel motivasyonlarla ilgilidir. Bu davranış biçimi, özellikle günümüz modern toplumunda daha da görünür hale gelmiştir. Buna bağlı olarak, kibirli tüketim davranışının anlaşılması, markalar açısından oldukça rekabetçi ve duygularla şekillenen tüketici pazarında hedef kitleyi derinlemesine anlamada öneme sahiptir. Bu çalışmada, kadın tüketicilerin takı/mücevher tüketiminde kibir davranışının marka sembolizmi, benzersizlik ihtiyacı ve materyalizm üzerindeki etkileri, Benliği Yüceltme Teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak anketlerden yararlanılmış olup, araştırma kapsamında 458 kadın katılımcıya ulaşılmıştır. Elde edilen veriler AMOS istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir ve araştırma hipotezleri, Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, takı/mücevher ürünlerinde tüketici kibrinin marka sembolizmi, benzersizlik ihtiyacı ve materyalizm üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma, tüketimde kibir duygusunun tüketim davranışlarına birebir yansıması nedeniyle, pazarlamacıların buna yönelik pazarlama stratejileri geliştirmelerinde yardımcı olacaktır. Ayrıca bu çalışma, tüketici kibrini Benliği Yüceltme Teorisi ile açıklayarak ilgili literatürü zenginleştirmektedir. Araştırma sonuçları, ulaşılan bulgular çerçevesinde tartışılmış ve gelecek araştırmacılar ile pazarlama profesyonellerine birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arrogant consumption is not only about consuming, but also about some internal motivations such as being seen, being noticed by others and making an impact on others. This behavior has become more visible, especially in today's modern society. Accordingly, understanding arrogant consumption behavior is important for brands in terms of deeply understanding the target audience in the highly competitive and emotionally shaped consumer market. In this study, the effects of consumer arrogance on brand symbolism, need for uniqueness and materialism in female consumers' jewelry consumption were examined within the framework of Self-Enhancement Theory. Surveys were used as data collection tools and 458 female participants were reached within the scope of the research. The obtained data were analyzed using the AMOS statistical package program and the research hypotheses were tested with Structural Equation Modeling (SEM). According to the analysis results, it was found that consumer arrogance in jewelry products has a positive and statistically significant effect on brand symbolism, need for uniqueness and materialism. This research will help marketers develop marketing strategies for consumer arrogance, as it directly reflects the sense of arrogance in consumption on consumption behaviors. In addition, this study enriches the relevant literature by explaining consumer arrogance with the Self-Enhancement Theory. The research results were discussed within the framework of the findings and some suggestions were presented to future researchers and marketing professionals.