Altın Ordu, Kırım ve Kazan sahası yarlık ve bitikler üzerine bir sentaks incelemesi
A syntax research about yarlık and bitiks in Altın Ordu, Kırım and Kazan areas
  1. Tez No: 322396
  2. Yazar: TUĞBA SALKIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ÖZKAN NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
?Altın Ordu Sahası Yarlık ve Bitikleri Üzerine Bir Sentaks incelemesi? adlı çalışmamızda A. Melek Özyetgin'in ?Altın Ordu, Kırım ve Kazan Sahasına Ait Yarlık ve Bitiklerin Dil ve Üslup İncelemesi? adlı yayınındaki cümleler sözdizimi açısından incelenmiştir. Söz öbekleri ve cümleler çeşitli yönleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ?Altın Ordu, Kırım ve Kazan Sahasına Ait Yarlık ve Bitikler? e yer verilmiştir. İkinci bölümde söz öbeklerinin tanımı, özellikleri ve sınıflandırılması açıklanmıştır. Bu bölümdeki açıklamalar metinlerden örneklerle desteklenmiştir.Üçüncü bölümde çeşitli yönleriyle cümle, cümleyi oluşturan öğeler ve cümledeki öğelerin birbiri ile olan ilişkileri incelenmiştir. Bu bölümde de açıklamalar metinlerden örneklerle desteklenmiştir.Dördüncü bölümde yarlık ve bitikleri oluşturan cümleler, öğelerinin hangi öbeği oluşturduğu düşünülerek sınıflandırılmıştır. Beşinci bölümde istatistikî bilgiler ve grafikler yer almaktadır. Çalışma incelemelerden çıkan bilgilerin değerlendirildiği sonuç bölümüyle tamamlanmıştır. Daha sonra özgeçmiş ve kaynakça verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this word called ?Altın Ordu Sahası Yarlık ve Bitikleri Üzerine Bir Sentaks İncelemesi? , the sentences in A. Melek Özyetgin?s issue called ?Altın Ordu, Kırım ve Kazan Sahasına Ait Yarlık ve Bitiklerin Dil ve Üslup İncelemesi? are examined in terms of word order. Word phrases and sentences are assessed from various aspects. This research consists of an introductory section and three parts. In first section, we gave place to the ?Altın Ordu, Kırım ve Kazan Sahasına Ait Yarlık ve Bitikler?. In the second section, the word phrases? descriptions, qualities and classifications are explained. In the third section, from different points sentence, the elements of sentences and their connections among them are analysed. In the fourth section, the sentences in ?yarlık? and ?bitik? are evaluated according to the rules given in the first two parts. In the fifth section there are statistical information and graphs. The work was completed with the result part in which the information derived from the surveys are evaluated. Then biography and bibliography are given.