Burdur merkezdeki Osmanlı Dönemi çeşmeleri
Fountains in the center of Burdur at Ottoman Period
- Tez No: 322397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BEYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Güneybatı Anadolu'da Göller Yöresinde bulunan Burdur, Neolitik Çağ'a kadar inen zengin bir tarihe sahiptir. Her ne kadar eski bir yerleşim yeri olsa da Burdur'da yaşamış eski uygarlıklardan günümüze ulaşan eser sayısı fazla değildir. XI. yy.dan bu yana Türk'lerin yerleşmeye başladığı bölgede aynı zamanda imar faaliyetleri de sürdürülmüştür. Gerek Selçuklular gerek Osmanlılar tarafından birçok eserler yapılmış ancak; depremlerle harap olan eserlerden çok azı ayakta kalabilmiştir. Bunun yanında günümüzde eserlerin çoğu Osmanlı döneminden kalmadır. Bu kültür mirası içinde su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan çeşmelerin varlığı dikkati çekmektedir.Belirli bir dönemde kent, su sıkıntısı yaşamış ve şehre su ulaştırmak için bazı su yapıları inşa edilmiştir. Bu sebeple Burdur ilinin birçok yerinde çeşmelerin olduğu gözlenmiştir. Yapılan arazi çalışmalarıyla 18 adet çeşmenin ayakta olduğu tespit edilerek incelemeye alınmıştır.Tez kapsamını oluşturan 18 adet çeşme, benzer örneklerle karşılaştırılarak Burdur çeşmelerinin tipolojisi oluşturulmuştur. Yapılan araştırmalar ve incelenen kaynaklar doğrultusunda çeşmelerden birçoğu 19. yüzyılın ilk çeyreğine tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Burdur located in Lakes Region in Southeast Anatolia has a rich history tracing to Neolithic Age. Despite the deep-rooted history of the city, there are few extant historical artifacts. There have been constructing activities in the territory where Turks settled since 11th century. A wide range of artifacts were constructed by both Seljuks and Ottomans; however , due to the earthquakes, only a few of them could survive. Besides, most of the artifacts existing today belongs to Ottomans. Within this rich cultural heritage, fountains which were built with the aim of satisfying the need of water draws attention.At a certain period of time, Burdur was in need of water, so headworks were constructed to provide water. That?s why there are a lot of fountains in the city. As a result of field work, it has been observed that eighteen fountains still exist.The typology of the fountains in Burdur has been created by comparing these eighteen fountains involving the main concern of the thesis to similar examples. With the light of research and several sources, the first quarter of the nineteenth century has been appointed as the date of the fountains.