Uluslararası pazarlamada ihracat pazarlama stratejileri ve Denizli tekstil sektöründe bir araştırma
Export marketing strategies in international marketing and a research on enterprises in Denizli textile industry
  1. Tez No: 322426
  2. Yazar: EMEL SARITAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilgi, sermaye, işgücü ve teknolojinin dünya üzerinde rahatça hareket edebildiği günümüzde, uluslararası pazarlama ciddi anlamda önem kazanmıştır. Yaşanan bu değişim ve gelişmeler sonucu işletmeler çeşitli stratejiler kullanarak uluslararası alanda faaliyette bulunma çabası içine girmektedirler. Dış pazarlara açılan işletmeler pazarda tutunabilmek için seçtikleri stratejiler doğrultusunda pazarlama karmasını uyarlamak zorundadırlar. Bu çalışmanın amacı, işletmelerin uluslararası pazarlara giriş için hangi stratejileri tercih ettikleri, uyguladıkları pazarlama karması ve dış çevre faktörlerine verilen önem ile ihracat sıralaması arasında ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır.Çalışmanın ilk iki bölümü teori ve son bölümü uygulama olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde uluslararası pazarlamanın tanımı ve uluslararası pazarlamaya giriş stratejileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümü uluslararası pazarlara giriş stratejilerinden olan ihracat ve ihracat pazarlama süreci yer almaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise, Denizli Tekstil Sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ile yapılan bir araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information, capital, labor and tecnology is to be able to move freely on the world today because of that international marketing has gained importance so much. Result of these changes and developments, companies that using variety strategies, operate efforts to get in to intenational market. According to their choice of strategies to surviving on foreign markets, companies have to adapt the marketing mix. The purpose of this study, to determine what strategies have been choosen by companies to enter international market, what is the relationship between export rankings and importance given to applied marketing mix and external environmental factors.This study comprises three parts; first two parts are about theoritical framework and the last one is about empiricial research. The first part covers, international marketing and international marketing strategies. Export marketing which is the one of strategies to enter international market and process of export marketing is content of the second part. The third and final section are included a survey on companies in Denizli Textile Sector.