Örgütsel iletişim açısından örgüt kültürü ve bir araştırma
Organizational culture in terms of organizational communication
- Tez No: 322427
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İRMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Örgütsel iletişim açısından örgüt kültürünün incelendiği bu çalışmada örgütsel iletişim ile örgüt kültürü arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, çalışmanın birinci bölümünde iletişim, ikinci bölümde kültür kavramları incelenmiş, kavramların birbiri ile olan ilişkisi açıklandıktan sonra üçüncü bölümde yer alan bir araştırmayla örgütsel iletişim ile örgüt kültürü arasındaki ilişkinin anlamlı olup olmadığı, yönü ve düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. İki farklı işletmede, çalışan algıları dikkate alınarak gerçekleştirilen araştırmadan elde edilen verilerle örgütsel iletişim ve örgüt kültürü arasında anlamlı ve yüksek düzeyde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışanlar açısından örgütsel farklılıkların örgütsel iletişimin algılanışında etkili, örgüt kültürünün algılanışında ise etkili olmadığı görülmüştür. Çalışmanın son bölümünde araştırma sonuçları açıklanarak işletmelere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between organizational culture and organizational communication is tried to be explained in terms of organizational communication. For this purpose, in the first section the concept of communication and in the second section the concept of culture are investigated. After explaining the relationship between these concepts, whether this relationship is meaningful, the direction and the level of this relationship is determined with a research which takes a place in the third section. It is determined with the data obtained from research that takes into account the perceptions of employees there is a meaningful and high level relationship between communication and culture. In addition, in terms of the employees, organizational differences are effective in the perception of organizational communication, but they are not effective in the perception of organizational culture. In the last part of the study, some suggestions are given to organizations by explaining the results of research.