Lactantius ve De Mortibus Persecutorum
Lactantius and De Mortibus Persecutorum
  1. Tez No: 322432
  2. Yazar: TUĞÇE ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tezimizde, yaklaşık olarak İS 240-325 yılları arasında yaşamış olan Hıristiyan yazar Lactantius'un, De Mortibus Persecutorum adlı eserine dair bir inceleme yapılmıştır. Lactantius De Mortibus Persecutorum'da çağının Hıristiyan düşmanı imparatorlarının ölüm şekillerini kaleme almıştır. Yazarın asıl amacı imparatorluk tarihini kullanarak gelecek nesillere tanrısal yargının varlığını ispatlamak olmuştur. Lactantius, Nero'dan Aurelianus'a kadar tahta geçen Roma imparatorlarının kısa bir özetini sunduktan sonra, çağının imparatorlarının Hıristiyanlara uyguladıkları zulümleri ve Tanrı'nın bu imparatorlar için hazırladığı sonları anlatmıştır.Eserdeki Diocletianus'un tahta çıkışıyla başlayıp tetrarchia ile devam eden ve Constantinus'un egemenliğine kadar süren anlatım, günümüz Eskiçağ çalışmaları için birinci elden kaynak niteliği taşımaktadır. Lactantius, imparatorların acımasızlıklarının yanı sıra, Roma İmparatorluğu'nun Büyük Zulüm dönemini içine alan önemli bir periyodunun sosyo-kültürel, politik gelişimi ve dini değişimi hakkında detaylı bilgiler vermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on De Mortibus Persecutorum, written by Lactantius who lived in c. 240-325. Lactantius wrote the ways of death of the emperors against Christianity of his age in this book. The main purpose of the author is to remind the presence of Divine Judgment for future generations by handling the history of the empire. After Lactantius presents a brief summary of the emperors from Nero to Aurelianus in Rome, he illustrates the persecution of the emperors to Christians and God?s punishment for those emperors.The depiction that starts with Diocletianus? ascending to the throne, goes on with tetrarchia?s project and continues with the sovereignty of Constantinus provides a first hand source for the ancient history research. Besides the persecution of the emperors, Lactantius gives detailed information about the socio-cultural, political development and religious change that appeared in the period of the Great Persecution.