Bilgi ve inovasyon yönetimi bağlamında yayıncılık endüstrisinde iş modeli inovasyonu
Business model innovation of publishing industries in the context del innovation;of knowledge and innovation management
- Tez No: 322461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilginin günlük hayatın yanı sıra bilim, ticaret ve üretimde vazgeçilmez bir hal alması, çoğalması ve dijitalleşmesiyle birlikte bilginin yönetimi önemini arttırmaktadır. Bilgiyi doğru yönetmek aynı zamanda inovasyonun başarısına da temel sağlamaktadır. Yayıncılık sektöründe teknolojik gelişmelerle gerçekleşen bazı değişimlere bilgi ve inovasyon yönetimi tabanlı başarılı iş modelleriyle uyum sağlanabilir. Bu çalışmada da elektronik yayıncılık olarak ifade ettiğimiz yayıncılık türünün geleneksel yayıncılıktan farklarının, avantajlarının, dezavantajlarının neler olduğu ve elektronik yayıncılıktaki inovatif iş modelleri deskriptif modelleme yöntemiyle işlenmiştir. Bunun yanı sıra elektronik yayıncılıkta başarılı iş modelleri oluşturmakla ilgili önerilerde de bulunulmuştur. Çalışmada konuyla ilgili literatür taraması yapılmış, kartopu tekniğiyle seçilmiş içinde kullanıcılar yayıncılar, yazarlar editörler ve bilgi teknolojisi uzmanlarının bulunduğu bir grup konu uzmanıyla bir dizi derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As knowledge has become indispensable, increased in amount, and got digitalized, knowledge management has risen in importance. Managing the knowledge effectively lay a significant base for innovation. Publishing industry undergoes a rapid change resulted by the technological developments and we can adapt ourselves to it only by developing knowledge and innovation management based business models. In this study, the differences between electronic publishing and traditional publishing, advantages and disadvantages of electronic publishing and innovative business models in electronic publishing industry are discussed. Besides, some suggestions about how to develop an effective business models in electronic publishing are presented based on the literature review related to the topic and analysis of in-depth interviews conducted with experts selected by using snowball sampling method from a sample of users, publishers, writers, editors and information technologies experts.