Doğancı Baraj rezervuarı su kalitesinin temel bileşenler analizi yardımıyla değerlendirilmesi
Evaluation of water quality in the Doğanci Dam reservoir by principal component analysis
  1. Tez No: 322485
  2. Yazar: AYŞE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA KARAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Doğancı Baraj Rezervuarı üzerindeki dört adet gözlem istasyonundan, 2002-2010 yılları arasında elde edilen 27 adet su kalitesi parametresi değerlendirilmiştir. Bu veriler üzerinde Temel Bileşenler Analizi uygulanarak, 27 parametre; Sıcaklık, pH, Bulanıklık, AKM, TÇM, Geçici Sertlik, Kalıcı Sertlik, Top. Sertlik, Top. Alkalinite, Kalsiyum Sertliği, Magnezyum Sertliği, Serbest Karbondioksit, Top. Demir, Top. Mangan, Klorür, Sülfat, Nitrat Azotu, Nitrit Azotu, Silisyum Dioksit, Amonyum Azotu, Çözünmüş Oksijen, Orto Fosfat Fosforu, İletkenlik, Organik Madde Miktarı, Sodyum, Potasyum ve BOİ daha sonra 5-6 bileşene indirgenmiştir. Yapılan analizle su kalitesi araştırmalarında çok fazla sayıda parametrenin ölçülmesi yerine önceden dikkatlice seçilmiş, daha az sayıdaki kritik parametrelerin tespitinin yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 27 water quality parameters obtained yearly between 2002 and 2010 at four monitoring stations on Doğancı Dam Reservoir have been evaluated. The results of Principle Component Analysis obtained indicated that 27 parameters: Temperature, pH, Turbidity, TSS, TDS, Permanent Hardness, Constant Hardness, Total Hardness, Total Alcalinity, Calcium Hardness, Magnesium Hardness, Free Carbondioksite, Total İron, Total Manganese, Chloride, Sulphate, Nitrate-nitrogen, Nitrite-nitrogen, Silisium Dioksite, Ammonium-nitrogen, Dissolved Oxygen, Orthophosphate Phosphorous, Conductivity, Organic Matter, Sodium, Potasium and BOD have been reduced to 4-5 components. According to the results of the study, instead of measuring a large number of parameters in water quality research studies, a smaller number of carefully chosen parameters which are more critical can be determined.