Daphne oleoides schreb subsp oleoides üzerinde fitokimyasal ayırmalar
- Tez No: 3077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOLMAZ DOĞANCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
- 30 - V- ÖZE i Daphne oleoides Schreb. subsp. oleoides (Thyiaela- eaceae). 20-60 es yükseklikte, çok yıllık bir bitkidir. Yap rakları, genç iken tüylü ve oval biçimde ve 1-2,5 cm. uzunluk tadır. Çiçekler süt beyazı renkli kuvvetli kokuludur. Meyva yuısurta biçiminde 4-6 am. uzunlukta turunca kınsızı renklidir. Kurutulup kaba toz haline getirilen bitki önce petrol eteri sonra kloroform ve alkol ile soxhlet aparey'inde tüke tilmiş,, Î.T.K ile yapılan kontrollerde her iki ekstreninde aynı maddeleri taşıdığı görülrsüş ve bu iki ekstre birleştiril miştir. Birleştirilen petrol eteri ve kloroform ekstrelerinin işlenmesi ile elde edilen kristal maddeler üzerinde yapılan kroaatograf ik kontroller, erime derecesi tayinleri ve alınan İR grafikleri neticesinde bulunan maddelerin c»- amy r in acetate a- asyrin ve $ - sitosterol olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI, SUMMARY Daphne decides Schreb, subsp, oleoides (Thyaela- eaceae) is a perennial plant which is 20-60 cm. high, Yoiing leaves are pubescent, ovate 1-2,5 cm. long. Flowers are creamy-white and fragrant. Fruit is ovoid, orange - red and 4-6 nam. long. The crudely powdered plant was first extracted with petroleum ether and then with chloroform and ethanql, using the soxhlet apparatus. The results obtained by thin-layer chromatography showed that both extracts contained the same substances. So these two were combined, we proved that the crystalline substances obtained from these extracts were a - amyrin acetate, C- amyrin and 3 - sitosterol -by the chromatographic controls, seiting point determinations and IE. methods which we 'have sade.