Erzincan'da yetiştirilen üzüm çeşitlerinin antioksidan aktiviteleri antosiyanin profilleri ve bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri
Antioxidant activities anthocyanin profiles and some physical and chemical properties of grape cultivars grown in Erzincan
- Tez No: 322539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMNUNE ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Hacıtesbihi, Karaerik, Kamik, Sarıgolot ve Kabuğuyufka üzüm çeşitlerinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri, antosiyanin içerikleri, toplam fenolik madde miktarları, ve antioksidan kapasiteleri belirlenmiştir. Ayrıca bu üzümlerin kabuk, meyve eti ve çekirdeklerinin antosiyanin içeriği, toplam fenolik madde miktarları ve antioksidan kapasiteleri ölçülmüştür. Toplam kuru madde, kül, pH, titrasyon asitliği, indirgen şeker, sakaroz, toplam şeker, renk (L, a, b, C, h), toplam fenolik madde, antioksidan kapasitesi [ß-karoten ağartma, DPPH serbest radikal giderme (IC50)] sırasıyla %16,33-20,48; %0,25-0,50; 3,34-3,93; %0,4-0,62; 11,72-15,7 g/100g; 0,11-0,48 g/100g; 11,96-16,13g/100g; 27,69-41,51; (-7,4)-(2,25); (-3,21)-(15,56); 2,73-17,23; 111,80-319,97; 249,96-584,78 ?g GAE/mg örnek; %13,16-67,9; 40,56-140,22 µg/ml olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the some physical and chemical properties, anthocyanin content, total phenolic content, antioxidant capacity of Hacıtesbihi, Karaerik, Kamik, Sarıgolot and Kabuğuyufka grapes were investigated. Also, anthocyanin content, total phenolic content, antioxidant capacity of these grape skin, pulp and seed were measured. Total dry matter, ash, pH, titratable acidity, reducing sugar, sucrose, total sugar, color (L, a, b, C, h), total phenolic content, antioxidant capacity [ß-caroten bleaching method, DPPH free radical-scavenging activity (IC50)] of grape were determined as 16,33-20,48%; 0,25-0,50%; 3,34-3,93; 0,41-0,62%; 11,72-15,7 g/100g; 0,11-0,48 g/100g; 11,96-16,13g/100g; 27,69-41,51; (-7,4)-(2,25); (-3,21)-(15,56); 2,73-17,23; 111,80-319,97; 249,96-584,78 ?g GAE/mg sample; 13,16-67,9%; 40,56-140,22 µg/ml, respectively.