Golden delicious ve starking delicious elma çeşitlerinden elde edilen şıraların aroma bileşiklerine bazı teknolojik işlemlerin etkisi
The effects of some technological processes to aroma volatiles of ciders from starking and golden apple varieties
  1. Tez No: 322540
  2. Yazar: ESRA GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada organik ve geleneksel şartlarda yetiştirilen Golden Delicious ve Starking Delicious elma çeşitlerinin meyvelerinin kimyasal bileşimi belirlenmiştir. Çalışma özellikle elmaların aroma bileşiklerine odaklanmıştır. Ayrıca, sıcak dolum, mikrodalga ısıtma ve ısıl olamayan fotosonifikasyon teknolojik işlemleri ve bir aylık depolama etkisiyle şıraların aroma bileşiklerindeki değişmeler saptanmaya çalışılmıştır. Sonuçlara göre, çeşitlerin arasında toplam kurumadde, suda çözünür kurumadde, indirgen şeker ve toplam şeker önemli düzeyde (p< 0.01) değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this researh, organic and conventional Golden Delicious and Starking Delicious apple varieties were used as material. Chemical composition of the material was determined. The research was especially focused on aroma compounds of the apples. Moreover, changes in aroma compounds of the ciders from the apple material with the effect of technological processes, ie hot filling, microwave heating and nonthermal photosonification and storage of one month were found out. According to the results, total dry matter, water soluble dry matter, reducing sugar and total sugar changed significantly among apple varieties.