Fabrika içi yerleşim düzeni ve bir işletmede uygulaması
Facility layout and application in a company
  1. Tez No: 322543
  2. Yazar: BETÜL TURANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKAY AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tesis yerleşimi, bir işletmenin malzeme taşıma maliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Malzeme taşıma maliyetleri de toplam üretim maliyetinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Çoğu tesis yerleşim probleminin amacı, malzeme taşıma maliyetini minimize etmektir. Malzeme taşıma maliyeti; tesisler arası mesafe, malzeme akış miktarı ve birim malzeme akış maliyetinin çarpımıyla ifade edilmektedir. Üretim miktarını değiştirmek zor olduğu için, çoğu tesis tasarımcısı tesisler arasındaki mesafeyi azaltmaya odaklanmaktadır. Bu tez çalışmasında, bir işletmenin malzeme akış maliyetini azaltacak yeni yerleşim alternatifleri geliştirilmiştir. Bunun için, WINQSB paket programı ve kareli atama problemi (KAP) formülasyonu kullanılmıştır. Özellikle WINQSB çözümünde, malzeme akış maliyetinde %56,14'lük bir azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Facility layout affects the material handling costs of a company directly. The material handling costs take major part of total production cost. The objective of most facility layout problems is to minimize material handling cost. The material handling cost is said as multiplication of the distance, the volume of handled products, ünit cost of material handling cost between the facilities. Because it is difficult to change the volume of production, most facility designers focus to reduce the distance between the facilities. In this thesis, new layout alternatives which will release material cost of a company are improved. For this, WINQSB package program and quadratic assignment problem (QAP) formulation are used. Specially, in WINQSB solution, a 56,14% decrease in the material handling cost is achieved.