Erzurum ili Cydnidae (Hemiptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the species of Cydnidae (Hemiptera) in Erzurum
  1. Tez No: 322553
  2. Yazar: YUNUS AVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Erzurum ili Cydnidae faunasını saptamaya yönelik yapılan bu araştırma, 2011-2012 yıllarında sürdürülmüştür. Ayrıca, daha önceki yıllarda Erzurum'dan toplanmış ve Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'ndeki Entomoloji Müzesi (EMET)'nde muhafaza edilen materyal de değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, Sehirinae alt familyasından 5 cinse bağlı 11 tür, Cydninae alt familyasından 1 cinse bağlı 1 tür olmak üzere, toplam iki alt familyaya bağlı 6 cinse ait 12 tür tespit edilmiştir. Sehirinae'den Canthophorus dubius Scopoli 1763, Canthophorus maculipes (Mulsant and Rey 1852), Canthophorus melanopterus (Herrich-Schäffer 1835), Legnotus picipes (Fallen 1807), Ochetostethus nanus (Herrich-Schäffer 1834), Sehirus dissimilis (Horváth 1919), Sehirus luctuosus Mulsant and Rey 1866, Sehirus morio (Linnaeus 1761), Sehirus robustus Horváth 1895, Tritomegas bicolor (Linnaeus 1758) ve Tritomegas sexmaculatus (Rambur 1839) türleri ile Cydninae'den Cydnus atterimus (Forster 1771) türü belirlenmiştir. Bu türlerden, C. dubius ve O. nanus türlerinin en yoğun ve yaygın türler oldukları belirlenmiştir. Ayrıca, L. picipes Türkiye, C. maculipes, S. luctuosus, S. robustus, S morio, S. dissimilis, T. sexmaculatus, T. bicolor, O. nanus ve C. atterimus türleri ise Erzurum faunası için yeni kayıttır. İncelenen türlerin taksonomik yönden önem taşıyan vücut kısımları çizilerek, Türkiye ve dünyadaki dağılışları, örnek sayıları ve toplanma yerleri ile ilgili etiket bilgileri verilmiştir. Saptanan türlerin beslenme davranışı yönünden fitofag oldukları ve genellikle yabancı otlarla beslendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to establish the family of Cydnidae in Erzurum province in 2011-2012. In addition, in previous years collected from Erzurum, Ataturk University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection, the Entomology Museum, Erzurum, Turkey (EMET) preserved in the collection is also evaluated. As a result, eleven species from five genera belonging to Sehirinae, one species from one genus belonging to Cydninae and a total of twelve species from six genera of two subfamilies belonging to the family of Cydnidae have been recorded. Canthophorus dubius (Scopoli 1763), Canthophorus maculipes (Mulsant and Rey 1852), Canthophorus melanopterus (Herrich-Schäffer 1835), Legnotus picipes (Fallen 1807), Ochetostethus nanus (Herrich-Schäffer 1834) Sehirus dissimilis Horváth 1919, Sehirus luctuosus Mulsant and Rey 1866, Sehirus morio (Linnaeus 1761), Sehirus robustus Horváth 1895, Tritomegas bicolor (Linnaeus 1758), Tritomegas sexmaculatus (Rambur 1839) from Sehirinae and Cydnus atterimus (Forster 1771) from Cydninae were determined. Among them, C. dubius and O. nanus has been found the most intense and widespread species. Separately, L. Picipes Turkey, C. maculipes, S. luctuosus, S. robustus, S morio, S. dissimilis, T. sexmaculatus, T. bicolor, O. nanus and C. atterimus are new record for Erzurum fauna. In this study, the body parts of examined species having taxonomical importance were drawn. In addition, distributions in Turkey and on the world, the sample number and collection for each species investigated were given. Related to the their nutritional behaviour, all species are phytophagous and feed on the species of weeds.