Erzurum ili Tingidae (Hemiptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the species of Tingidae (Hemiptera) in Erzurum
  1. Tez No: 322555
  2. Yazar: RAMAZAN KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Erzurum ili Tingidae faunasını saptamaya yönelik olarak yapılan bu araştırma, 2011-2012 yıllarında sürdürülmüştür. Bu çalışma sonucunda, Tingidae familyasının Tinginae alt familyasından 10 cinse bağlı 15 tür tespit edilmiştir. Bu türler; Agramma laetum (Fallen 1807), Copium adumbratum (Horváth 1891), Elasmotropis testacea selecta (Horváth 1891), Kalama tricornis (Schrank 1801), Monosteira unicostata (Mulsant & Rey 1852), Stephanitis pyri (Fabricius 1775), Catoplatus brevicornis (Akramovskaja & Golub 1973), Catoplatus carthusianus (Goeze 1778), Dictyla nassata (Puton 1874), Dictyla echii (Schrank 1782), Dictyla platyoma (Fieber 1861), Physatocheila confinis (Horvath 1905), Physatocheila dumetorum (Herrich-Schäffer 1838), Tingis angustata ve Tingis auriculata (A. Costa 1847)'dır. Bunlardan, D. echii'nin en yoğun ve yaygın tür olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, A. laetum ve E. testacea selecta Türkiye, C. brevicornis ve D. platyoma türleri ise Erzurum faunası için yeni kayıttır. İncelenen türlerin taksonomik yönden önem taşıyan vücut kısımları çizilerek, Türkiye ve dünyadaki dağılışları, örnek sayıları ve toplanma yerleri ile ilgili etiket bilgileri verilmiştir. Saptanan türlerin beslenme davranışı yönünden fitofag oldukları ve genellikle yabancı otlarla beslendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to establish the family of Tingidae in Erzurum province in 2011-2012. As a result, fifteen species from ten genera belonging to subfamily Tinginae of the family Tingidae have been recorded. These species; Agramma laetum (Fallen 1807), Copium adumbratum (Horváth 1891), Elasmotropis testacea selecta (Horváth 1891), Kalama tricornis (Schrank 1801), Monosteira unicostata (Mulsant & Rey 1852), Stephanitis pyri (Fabricius 1775), Catoplatus brevicornis (Akramovskaja & Golub 1973), Catoplatus carthusianus (Goeze 1778), Dictyla nassata (Puton 1874), Dictyla echii (Schrank 1782), Dictyla platyoma (Fieber 1861), Physatocheila confinis (Horvath 1905), Physatocheila dumetorum (Herrich-Schäffer 1838), Tingis angustata and Tingis auriculata (A. Costa 1847) from Tinginae were determined. Among them, D. echii has been found the most intense and widespread species. Separately, A. laetum and E. testacea selecta for Turkey, C. brevicornis and D. platyoma are new record for Erzurum fauna. In this study, the body parts of examined species having taxonomical importance were drawn. In addition, distributions in Turkey and on the world, the sample number and collection for each species investigated were given. Related to the their nutritional behaviour, all species are phytophagous and feed on the species of weeds.