Bazı ticari böcek ürünleriyle beslenen lepistes balıklarında (Poecilia reticulata) büyüme ve üremedeki değişimler
The growth and reproduction changes of guppy (Poecilia reticulata) fed with some commercial insect products
  1. Tez No: 322556
  2. Yazar: ŞEYMA NUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada yavru ve ergin lepistes balıklarına (Poecilia reticulata) plak yem (standart akvaryum balık yemi) ve 4 farklı böcek takımına ait 6 farklı türden hazırlanmış kuru karışımdan oluşan 7 farklı yemleme rejimi uygulanarak balığın büyüme, gonad gelişimi, üreme verimliliği ve karaciğer histolojisi üzerine etkileri araştırılmıştır. Kontrol olarak Tetramin Plak ticari adlı kuru yem, ticari böcek ürünlerinden kan kurdu (I), çekirge (II), bambu kurtçuğu (III), ipekböceği kurtçuğu (IV), gergedan böceği (V) ve un kurdundan (VI) hazırlanmış yemler yaygın olmasından dolayı tercih edilmiştir. Çalışmamızın ilk aşamasında, yavru balıklarla yapılan deneme sonucunda canlı ağırlık artışı Kontrol, I, II, III, IV, V ve VI sırasına göre 0.189, 0.202, 0.131, 0.173, 0.173, 0.195 ve 0.191 g olarak belirlenmiştir. Kontrol, III ve IV grupları arasındaki farkın istatistiksel olarak önemsiz olduğu, diğer gruplar arasındaki farkın ise önemli olduğu bulunmuştur. Yavru balıklardaki büyüme oranlarında da aynı sonuçlar elde edilmiştir. Denemede böcek ürünleri ile beslenen ergin lepisteslerde toplam yavru sayısında artışla beraber en fazla yavru veriminin I (684) ve V (553) gruplarda olduğu gözlenmiştir. En az yavru verimi ise III. Grupta (291) tespit edilmiştir. Gonad ağırlığının en yüksek yine I. grupta (0.493), en düşük ise III. Grupta (0.209) olduğu bulunmuştur. Grupların ortalama gonadosomatik indeks (GSI) oranları 25.06 olarak tespit edilmiştir. GSI değeri 30.17 ile I. grupta en yüksek, 20.81 ile II. grupta en düşük olarak hesaplanmıştır. Gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur. Karaciğer histolojileri incelenen ergin balıklarda ise herhangi bir patolojiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the effects of feeding with seven different feeds, plak food (standardized aquarium fish food) and six different types of dry feed mixture included six insect species, on growth, gonad development, fecundity and liver histology of fry and adult guppies were investigted. Tetramin flake fish food as control, the feeds of prepared from commercial insect product; blood worm (I), locust (II), bamboo worm (III), silk worm (IV), rhino beetle (V) and flour worm (VI), were preferred because of common. First stage of the our study, at the end of the experiment with fry guppies, live weight gains for control, I, II, III, IV, V and VI groups were 0.189, 0.202, 0.131, 0.173, 0.173, 0.195 and 0.191 g, respectively. There were no statistically significant differencies between control, III and IV, but the other groups were significantly different from each other. The same results were obtained in the growth rates of fish fry. It was observed that total fry production of the adult guppies which fed insect products increased and the highest fry production were obtained in groups I (684) and V (553). The lowest fry production was determined in group III (291). The highest mean gonad weight were found in group I (0.493) and the lowest in group III (0.209). The mean gonadosomatic index (GSI) of groups were determined as 25.06. The highest GSI values was obtained in group I (30.17) and the lowest GSI value was obtained in group II (20.81). The difference between the groups were found significant, statistically. In the liver histology of adult guppies, it was found no pathology.