Kabak çekirdeği kabuğu kullanılarak bomaplex blue cr-l' nin adsorpsiyonla giderimi
Removal of bomaplex blue cr-l by adsorption using pumpkin seed hull
- Tez No: 322566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHSET İRDEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, sentetik olarak hazırlanmış atıksularda bulunan Bomaplex Blue CR-L tekstil boyar maddelerinin kabak çekirdeği kabuğu ve aktifleştirilmiş kabak çekirdeği kabuğu kullanılarak adsorpsiyonla giderimi kesikli çalışan bir sistem kullanılarak araştırılmıştır.Karıştırma hızı, adsorbent dozu, başlangıç boyar madde konsantrasyonu, sıcaklık ve pH' nin bu sistem üzerindeki etkileri araştırılarak, sulu çözeltiden boyar maddeleri gidermede kabak çekirdeği kabuğu ve aktifleştirilmiş kabak çekirdeği kabuğu adsorplama kapasiteleri ölçülmüştür.Ayrıca adsorpsiyon kinetikleri incelenerek reaksiyon hız sabitleri, izoterm katsayıları ve aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır.Saf kabak çekirdeği kabuğu kullanıldığında optimum şartlar altında %70, Aktifleştirilmiş kabak çekirdeği kullanıldığında ise %85 verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, from textile dye wastewaters prepared synthetically including Bomaplex Blue CR-L, removal of color was investigated using pumpkin seeds hull and activated pumpkin seeds hull by batch adsorption systemThe effects of stirring speed, adsorbent dose, initial dye concentration, temperature and pH on color removal was investigated and adsorption capacities of pumpkin seeds hull and activated pumpkin seed hull were measured.In addition, by examining the reaction rate constants of adsorption kinetics, isotherm coefficients and activation energies were calculated.70% of maximum yield using pure pumpkin seeds hull, % 85 of maximum yields using activated pumpkin seeds hull were obtained under optimum conditions.