Gıda maddelerine katılan bazı sentetik azo gıda boyalarının Drosophila melanogaster'in oregon R yabanıl ve vestigial mutant soylarında larval mortalite ve ömür uzunluğu üzerine etkileri
The effects of some synthetic azo food dyes on the larvae mortality and longevity in oregon R wild and vestigial mutant of Drosophila melanogaster
- Tez No: 322565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, sentetik gıda boyalarından Tartrazin, Amarant, Sunset Yellow, Ponceu 4R'nin Drosophila melanogaster'in Oregon (R) yabanıl ve Vestigial mutant soylarına ait 72±4 saatliklarvaları üzerine toksik etkileri araştırılmıştır. Ayrıca gıda boyaları ile kronik beslenmeye bağlıolarak her iki soyun ergin bireylerinde ömür uzunlukları da belirlenmiştir.Çalışmanın ilk aşamasında kontrol ve uygulama gruplarına ait besiyerlerine aynı yaşlı 100'erlarva konulmuş ve larvadan ergine gelişebilen bireyler kaydedilmiştir. Tüm uygulamagruplarında konsantrasyon artışına bağlı olarak larval mortalite oranının hem yabanıl hem demutant soylarında arttığı gözlenmiştir (P Amarant> Sunset Yellow? Ponceu 4R şeklinde olduğubelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic effects of synthetic food dyes Tartrazine, Amaranth, Sunset Yellow andPonceau 4R on the 72±4 hour larvae of Drosophila melanogaster Oregon (R) wild and Vestigialmutant types have been examined. In addition, the adult longevities for both types have beendetermined depending on chronic feeding with food dyes.In the first stage of study, 100 larvae of the same age were placed in the control and applicationgroup media and the individuals that could develop from larvae to adult were recorded.