Farklı kaynaklı ısı pompalarının ekonomik analizi
Economic analysis of the different source heat pumps
- Tez No: 322580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, hava-su, hava-hava, su-su ve su-hava olmak üzere dört farklı çalışma şekline sahip ısı pompası sisteminin ekonomik analizi yapılmıştır. Dört farklı çalışma şekli için, sabit yoğuşturucu sıcaklığında buharlaştırıcı kaynak akışkan sıcaklığının artışına bağlı yıllık elektrik tüketim miktarları ve yıllık elektrik maliyetleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar grafikler halinde verilmiştir. Ayrıca, mevcut ısı pompası sistemi ile aynı kapasiteye sahip bir elektrikli ısıtıcı arasında ekonomik analiz yapılmıştır. İşletme ve kurulum maliyetleri göz önüne alınarak yapılan ekonomik analizde ?Geri Ödeme Süresi Metodu? ve ?Net Bugünkü Değer Metodu? kullanılmıştır. Çalışmada, elektrikli ısıtıcıya göre, hem verimlilik hem de ekonomik yönden hangi çalışma şeklinin daha avantajlı olduğu saptanmıştır.Geri ödeme süresi metodu ile yapılan ekonomik analiz sonucunda su-hava, su-su, hava-hava, hava-su çalışma şekline sahip ısı pompa sistemleri için geri ödeme süreleri sırasıyla; 4,2 yıl, 4,9 yıl, 4,6 yıl ve 5,5 yıl olarak hesaplanmıştır. Net bugünkü değer metodu ile yapılan ekonomik analiz sonucunda su-hava, su-su, hava-hava, hava-su çalışma şekline sahip ısı pompa sistemleri için net bugünkü değerler sırasıyla 1034 TL, -177 TL, -1483 TL ve -3005 TL olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, su-hava çalışma şekline sahip ısı pompası sisteminin en kısa geri ödeme süresi ve pozitif net bugünkü değere sahip olduğu saptanmıştır. Bu sistemin, diğer çalışma şekilleri ve elektrikli ısıtıcıya göre daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was made economical analysis of heat pump system which had four different mode of operation namely air to water, air to air, water to air and water to water. It was computed annual electricity consumption amounts and annual electricity costs depending on the increase in temperature of evaporator resource fluid for four different mode of operation. Results obtained were presented with figures. It was also made economical analysis between existing heat pump and an electric heater with the same capacity. That economic analysis was made taking into account costs of operation and organization had used ?Simple Payback Method? and ?Net Present Value Method?. In study, it was determined which operation mode was more advantage both efficiency and economically according to electric heater.Simple paybacks and present values were computed 4,2, 4,9, 4,6 and 5,5 year, and 1034, -177, -1483 and -3005 TL, respectively for air to water, air to air, water to air and water to water. As a result, it was determined the least simple payback and positive net present value in heat pump system which had water to air mode of operation. It was also seen that heat pump system which had water to air mode of operation was more advantageous than other operation modes and electric heater.