Diferansiyellenemeyen optimizasyon için bazı subgradyent metotlar
Certain subgradient methods for nondifferentiable optimization
  1. Tez No: 322579
  2. Yazar: EMRAH ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde ilk olarak subgradyent ve subdiferansiyel kavramları ele alınıp bazı örnekler verilmiştir. Daha sonra türevlenemeyen bir fonksiyonun minimumunun bulunmasına yardımcı olan subgradyent metot göz önüne alınarak, subgradyent metodun modifiye edilmiş halleri olan pür subgradyent metot, deflected subgradyent metot, koşullu subgradyent metot ve zikzak-free subgradyent metotları incelenmiştir. Son olarak yukarıdaki metotları kıyaslamamıza yardımcı olacak nümerik örnekler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis firstly, taking into account the subjects subgradient and subdifferential, some examples have been given. After that, considering the subgradient method which helps to find out the minimum of an undifferentiable function, the modified versions of subgradient method, which are pur subgradient method, deflected subgradient method, conditional subgradient method and zigzag free subgradient method, have been dealt with. Finally, numerical examples are constituted which help to compare these methods.