Effect of filling material properties and adhesive thickness on stress distribution on a tooth restorated indirectly
Dolgu malzeme özelliklerinin ve yapıştırıcı kalınlığının indirek yöntemle dolgu yapılmış dişteki gerilme dağılımı üzerine etkisi
  1. Tez No: 322581
  2. Yazar: DAVER ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADRİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Makine Mühendisliği, Dentistry, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Diş hekimliği alanında diş dolgu uygulamaları çok sık kullanılan bir yöntemdir. Diş dolgularına yönelik çalışmalar hem diş hekimliğinde ve hem makine mühendisliği alanında ağırlıklı olarak deneysel yöntemlerle gerçekleştirilmekteydi. Ancak son yıllarda, bu çalışmalara paralel olarak, bilgisayar destekli sayısal çalışmalar da yürütülmektedir. Hızlı sonuç vermesi, laboratuvar çalışmalarında mümkün olmayan deneylerin yapılabilmesi ve her hangi bir cihaz ya da malzemeye ihtiyaç duyulmadan, düşük maliyetle ve daha ayrıntılı sonuçlara varmak açısından, sayısal çalışmalar diğer alanlar da olduğu gibi bu dalda da giderek yaygınlaşmıştır.Bu çalışmada bir insan molar (azıdişi) diş dolgusu modellenmiş ve seçilen dolgu malzemelerinin özelliklerinin ve bunların geometrilerinin çiğneme sırasında dişte ortaya çıkan gerilme dağılımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental filling applications are methods commonly used in the dentistry. Dental filling is a study case for both dental and mechanical departments that continues in experimental and mainly theoretical fields. Recently in parallel to this researches computer-aided numerical studies began to be implemented. Due to achieving fast results, ability of application of design and execution condition which cannot be held in the laboratory, being low cost as carried out in computer media so not having necessity of various material and enabling to carry out detail analysis on the archived results, numerical analysis gain high vantage in this domain as well as every field of science.In this study, a human molar filled up tooth modeled. The selected filling materials and geometries are examined in mechanical behavior spatially the distribution of stresses that occurs due to chewing.