Toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin ekonomik analizi
The economic analysis of ground source heat pump system
- Tez No: 322586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi ve avantajları her geçen gün artmaktadır. Geleneksel ısıtma ve soğutma sistemlerine alternatif olan ısı pompası sistemleri, son yıllarda en çok rağbet gören sistemler arasındadır. Isı pompası sistemlerinin konut ısıtılması ve soğutulmasında kullanımı, doğal kaynakları korumak ve çevre kirliliğini azaltmak için önemlidir. Ayrıca, ısı pompaları geleneksel sistemlere kıyasla ısı enerjisi giderini azaltmaktadır. Türkiye'deki ısı pompası sektöründeki gelişmeler ile enerji ihtiyacımızın yerli kaynaklardan sağlanabileceği bir gerçektir. Böylelikle ülkemiz ekonomisine önemli bir etki sağlanabilir.Bu çalışmada, Erzurum ilindeki bir konutun TS 825'e göre ısı kayıpları hesaplanmış ve ısıtma sezonunda toprak kaynaklı ısı pompası (TKIP) sistemleri ve mevcut sistemler ile ısıtılması halinde bu konutun ekonomik analizi yapılmıştır. Ayrıca, fosil kökenli yakıtların kullanılması durumundaki emisyon (CO2) değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of renewable energy researches and their advantages is increasing every day. The heat pump systems which are an alternative to traditional heating and cooling systems are among the most popular systems in recent years. Using in residential heating and cooling to the heat pump system is important to conserve natural researches and reduce environmental pollution. Also, the heat pumps are reducing the heating energy cost in comparison with conventional systems. It is reality that our energy demand can be supplied from native researches to with development in the heat pump industry in Turkey. Therefore, an important effect for the economy of our country can be delivered.In this study, the heat losses of a house in the province of Erzurum according to TS 825 are calculated and the economic analysis of this house is performed when it is heated with ground source heat pump and conventional systems in heating season is performed. Additional, the value of emission (CO2) delivering when fossil oils are used are computed.